O bezpieczeństwie na drogach
– Spotykamy się po raz pierwszy w tej kadencji, aby porozmawiać o zadaniach, inwestycjach i planach na przyszłość. Cieszę się że jesteśmy w komplecie. Dziś skupimy się na ogólnej wizji współpracy w 2019 r., ale też pewnej projekcji na kolejne lata – powiedział starosta.
Sebastian Miękus, inżynier ds. zarządzania ruchem na drogach powiatowych i gminnych przekazał m.in. propozycje i oczekiwania powiatu w zakresie realizacji ruchu drogowego w newralgicznych miejscach na terenie powiatu i gmin. Zwrócił uwagę na najczęstsze błędy, m.in. brak prawidłowego oznakowania miejscowości i granic obszarów zabudowanych, niekompletne oznakowanie skrzyżowań, a nawet całkowity ich brak. Przestrzegał przed niebezpieczną lokalizacją przystanków autobusowych w obrębie skrzyżowań, bądź w miejscach o ograniczonej widoczności. Przypomniał też o obowiązku opracowywania projektów stałej organizacji ruchu, opiniowania geometrii projektowanych dróg oraz o komplikacjach wynikających z braku pozyskania takiej opinii.
Do remontów…
Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych Joanna Chojnacka przytoczyła listę zaplanowanych w bieżącym roku inwestycji drogowych na terenie poszczególnych gmin. Przebudowane zostaną drogi powiatowe:
- Wieniawa – Przytyk – Jedlińsk – III etap (gm. Jedlińsk) na odcinku o długości 724,55 m,
- Jaszowice – Wacławów – Sławno – I etap (gm. Zakrzew) na odcinku o dł. 1070m,
- Jankowice – Gulin – Zakrzew – (gm. Zakrzew) budowa chodnika,
- Gulin – Wsola – Wojciechów – II etap (gm. Jastrzębia) odc. o dł. 586,72 m,
- Jedlińsk – Bartodzieje – Łukawa – Głowaczów – V etap (gm. Jastrzębia i gm. Jedlińsk) odc. o dł. 711 m,
- Lewaszówka – Poświętne – (gm. Pionki) odc. o dł. 475,46 m wraz z chodnikiem,
- Słupica – Gózd – (gm. Gózd) budowa chodnika,
- Antoniówka – Groszowice – Piotrowice – III etap (gm. Jedlnia-Letnisko) odc. o dł. 850 m,
- Kuczki – Kazimierówka – Skaryszew – II etap (gm. Gózd) odc. o dł. 1255 m,
- Radom – Gębarzów – Polany – II etap (gm. Skaryszew i gm. Kowala) na odc. o dł. 2733 m,
- Bujak – Dzierzkówek – I etap (gm. Skaryszew) na odc. o dł. 800 m, - gr. woj.
– Jasieniec Iłżecki Górny – Pastwiska – (gm. Iłża) budowa chodnika,
- Mniszek – Omięcin – Szydłowiec – II etap (gm. Wolanów) odc. o dł. 600 m,
- Radom – Augustów – II etap (gm. Kowala) odc. o dł. 576,20 m.
Ze środków UE i powiatu
W bieżącym roku zostania przygotowana dokumentacja projektowa na przebudowę czterech odcinków dróg, będą kontynuowane roboty związane z rozbudową dróg Młódnice – Jarosławice – Cerekiew – Radom (odc. dł. 8 648,48 m) oraz Taczówek – Taczów – Milejowice (odc. 667,99 m) wraz z budową ścieżek rowerowych. Zadanie to wykonywane jest w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego pn. „Rozwój infrastruktury w zakresie zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie Gminy Miasta Radomia oraz Powiatu Radomskiego” w partnerstwie z Gminą Miasta Radom.
Ożywioną wymianę zdań spowodował wątek wysokości dofinansowania budowy i modernizacji dróg powiatowych. Oczywiście, takie szczegóły – biorąc pod uwagę różny potencjał ekonomiczny poszczególnych gmin i możliwości finansowe powiatu – będą poruszane w trakcie indywidualnych kontaktów z włodarzami poszczególnych jednostek administracyjnych.
Promocja po nowemu
Wiele uwagi poświęcono promocji powiatu i gmin, ze szczególnym uwzględnieniem wspólnej organizacji ważnych wydarzeń gospodarczych, kulturalnych i sportowych. Tu powiat deklaruje solidne wsparcie dla nowych przedsięwzięć, głównie o charakterze ponadlokalnym – regionalnym czy ogólnopolskim – licząc także na zaangażowanie gmin. Waldemar Trelka zapowiedział nową, szerszą, formułę wydarzeń i większe ich dofinansowanie oraz zaprosił obecnych na najbliższe: Gale – Mistrzów Sportu (8 marca) i Konkursu Gospodarczego „Perła Powiatu” (26 kwietnia).
– Takie spotkania są bardzo potrzebne, bo dzięki nim wiemy, czy i jakiego wsparcia możemy się spodziewać ze strony powiatu – powiedział burmistrz Skaryszewa Dariusz Piątek. A poza tym zauważył, że wzajemna wymiana informacji pozwoli wójtom i burmistrzom na racjonalne planowanie ważnych dla mieszkańców przedsięwzięć, z czym zgodzili się pozostali włodarze gmin.