Śmiertelność w wypadkach drogowych w Polsce na tle innych państw europejskich jest wciąż wysoka. Na każde 100 wypadków w naszym kraju ginie 12 osób, podczas gdy średnio w krajach UE zaledwie 3 osoby. Większość ofiar to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, zwłaszcza piesi.
Z czego wynika taki stan rzeczy? Kierowca samochodu czy pasażer są chronieni zarówno przez sam pojazd - jak w coraz lepsze i coraz nowocześniejsze, a co za tym idzie bardziej skuteczne urządzenia i układy, w jakie wyposażane są samochody. Producenci coraz większą wagą przykładają do bezpieczeństwa użytkowników swoich pojazdów. Jest to też obwarowane odpowiednimi normami i przepisami. Niestety w przypadku pieszego nie mamy żadnej ochrony. Pozostaje zdrowy rozsądek i respektowanie przepisów, zarówno przez kierowcę jak i pieszego.
Ubiegły tydzień mazowieccy policjanci poświęcili właśnie na sprawdzenie i kontrole zachowań na drodze pieszych oraz kierowców wobec pieszych. W działaniach uczestniczyło 341 funkcjonariuszy, którzy ujawnili łącznie 1052 wykroczenia drogowe. 747 popełnili kierowcy, z tego wobec pieszych - 37, a więc relatywnie niewiele; nieustąpienie pierwszeństwa pieszym – 18, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych – 19.
Znacznie gorzej wypadli piesi. Mimo że ujawniono mniej popełnionych przez nich wykroczeń, to na drodze powodują znacznie większe zagrożenie. Najczęstsze ich przewinienia to: przechodzenie w miejscach niedozwolonych – 190, niestosowanie się do sygnalizacji świetnej – 10 i inne nieprawidłowe zachowania na drodze - 70.
Policjanci zarówno w codziennej służbie, jak i w kolejnych działaniach będą zwracać szczególną uwagę na pieszych, tym bardziej, że zarówno efekty akcji w pełni to uzasadniają. Nie wolno też zapominać, że każde takie zachowanie może doprowadzić do tragedii. Ostatnie wypadki śmiertelne w naszym województwie to tylko zdarzenia, w których ofiary to osoby piesze.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>