Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Z ''Zaśpiewem i Zatupem'' w Policznie

Mieczysław Kaca, mbas 2013-12-02 12:00:00

Co by nie powiedzieć, nowa inicjatywa Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój” przyjęła się w ludowych zespołach. Jego prezes, Zbigniew Buczma, poinformował, że cykl „Ludowa Biesiada z Zaśpiewem i Zatupem” zapoczątkował Zespół KGW w Rudkach (gmina Przyłęk), po czym program wieczornego spotkania przygotowali członkowie KGW ze wsi Bartodzieje (gmina Tczów).

Po swojemu podeszła do sprawy „Sobótka” w Policznie. Wprowadziła ona wszystkich uczestników w folkowy nastrój zachęcając do wspólnych śpiewów oraz zabawy. Do wykonania razem z chórem przyśpiewek zachęciła bez trudu wójta gminy Stanisława Pająka i prezesa LGD Zbigniewa Buczmę. Raźnie intonowali zaśpiewki z bogatego repertuaru „Sobótki”, czerpanego chyba począwszy od czasów Jana z Czarnolasu. Ideą przedsięwzięcia była bowiem promocja folkloru i ludowych zwyczajów m.in. poprzez kreowanie wydarzeń kulturalnych. Kierowniczka zespołu, Stanisława Baran pochwaliła też przy okazji instruktorki z biura LGD – panie Iwonę i Justynę, bardzo zaangażowane w przygotowanie „Biesiady”.

Mikrofon od pani Stanisławy przejął wójt Stanisław Pająk, zastrzegając się, że chociaż wszyscy uczestnicy Biesiady, których serdecznie wita, są sobie równi, wymieni z imienia i nazwiska gości przybyłych spoza terenu gminy Policzna, a z miejscowych - pełniących funkcje samorządowe w powiecie, gminie i placówkach kultury. Powitał więc przybyłych ze współmałżonkami – starostę powiatu zwoleńskiego Waldemara Urbańskiego, wicestarostę Arkadiusza.

Sulimę, sekretarz powiatu Edytę Sulimę, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Stanisława Bartosiewicza, burmistrz Zwolenia Bogusławę Jaworską, przewodniczącego Rady Gminy Policzna Zenona Mazura i kierowniczkę Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie Marię Jaskot. Zbigniew Buczma przejmując mikrofon od witającego go gospodarza gminy, podziękował gospodarzom za inicjatywność i kwiaty, życzył dalszych sukcesów w użytecznym zagospodarowaniu funduszy unijnych. W ten sobotni wieczór - przede wszystkim świetnej, nastrojowej zabawy przy świecach i muzyce - podkreślił. Taką też była. Tradycyjnego jadła i napitku panie z zespołu „Sobótka” i Urzędu Gminy nie poskąpiły. Podały m.in. flaczki, bigos, kapustę z grochem, pierogi z mięsem, galaretę, przeróżnevsałatki warzywne, wiejskie wędliny i ciasta.

Co niektórzy spróbowali po naparsteczku nalewki z wiśni. Na konkursie pt. „Wyczarowane z owoców” towarzyszącym tegorocznym dożynkom powiatowym w Zwoleniu, Jadwiga Wrochna - kierowniczka świetlicy gminnej w Policznie - otrzymała za nią 1. nagrodę. Repertuar tańców też był bardzo urozmaicony. Poleczki, kujawiaki i obertasy przeplatały się z walczykami, tangami, fokstrotami i bardziej współczesnymi wygibasami. Damsko-męskie pary włączały się do tanecznych kółeczek i wężyków. Pod koniec imprezy do konkursu przystąpili przebierańcy, zdobywając fanty za dowcipne kreacje i rekwizyty.

O „Biesiadzie” powiedzieli:

Stanisława Baran, kierowniczka zespołu „Sobótka”: - Wszystko wyjdzie, jak należy, gdy kto ma się zająć przygotowaniami. Bardzo pomocną była Jadzia Wrochna. Teksty ułożyłam sama. Niezastąpieni okazali się też chłopcy tworzący zespół muzyczny - Krzysio Maślanek, Artur Szewczyk i Tadzio Wasiak. Wywodzący się ze wsi wójt Stanisław Pająk zna kulturę ludową i przejawia troskę o zachowanie jej dziedzictwa. Jego zamiłowanie udzieliło się pracownikom Urzędu Gminy. Bez inicjatywnego zaangażowania Zbigniewa Buczmy, prezesa LGD Stowarzyszenie „Dziedzictwa i Rozwój”, tego rodzaju impreza byłaby nie do pomyślenia.

Stanisław Pająk, wójt Gminy Policzna: - Ze wsi pochodzę i nadal jestem z nią związany. Wiem, że wszelka kultura na świecie wywodzi się z ludowej. W naszym środowisku dziedzictwo przeszłości, w tym okresu opisanego przez Jana Kochanowskiego, kultywuje i promuje zespół „Sobótka” – w naszej Małej Ojczyźnie, na Mazowszu, w Polsce, nawet w Europie, gdyż występował także w Brukseli.

Zbigniew Buczma – prezes LGD Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój”: - Słyszałem w kuluarach obawy, że organizowane w gminach „Biesiady” doprowadzą do rezygnacji z dorocznego Festiwalu Produktów Regionalnych. Są one nieuzasadnione. Festiwal odbędzie się z tym, że prawdopodobnie w lutym. Wierzę, że po Nowym Roku na podobne biesiady otrzymamy zaproszenia z następnych gmin.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych