W swoim wystąpieniu Zdzisław Sipiera przypomniał priorytety, w których na początku kadencji określił najważniejsze dla mieszkańców województwa zakresy działań oraz przedstawił ich realizację. Wszystkim zadaniom związanym z: obsługą mieszkańców, współpracą z samorządami, bezpieczeństwem, Skarbem Państwa i inwestycjami przyświeca jeden nadrzędny cel - służba mieszkańcom Mazowsza.
- Jesteśmy w połowie kadencji, a nasze priorytety są realizowane. Będziemy kontynuować działania na rzecz mieszkańców - powiedział wojewoda.
Działania urzędu mają bardzo szeroki zakres, związane są zarówno z decyzjami dotyczącymi dużych inwestycji (autostrady, metro, infrastruktura energetyczna), ale też dbałością o politykę społeczną, bezpieczeństwo i dobre gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa.
Dzięki realizowanym w województwie programom rządowym, takim jak np. 500+, do mazowieckich rodzin trafiło już ponad 5 mld zł. Samorządy mogą skorzystać także z programu Maluch+ czy Senior+. Na konferencji podkreślone zostały również zmiany, jakie w ostatnich latach wprowadzono w obsłudze mieszkańców, np. skrócenie oczekiwania na otrzymanie paszportu, czy też polepszeniu standardów obsługi mieszkańców - informowanie interesantów smsami o posiedzeniach komisji orzekającej o stopniu niepełnosprawności.
- Wzmocnione zostało bezpieczeństwo mieszkańców, m.in. przez zwiększenie liczby Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz rozbudowanie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - powiedział wicewojewoda Sylwester Dąbrowski.
- Kładziemy nacisk na sprawne wydawanie decyzji infrastrukturalnych, co przyspiesza realizowane na Mazowszu inwestycje - dodał wicewojewoda, Artur Standowicz.
Na zakończenie konferencji Zdzisław Sipiera podziękował pracownikom MUW, pracującym w wydziałach i delegaturach oraz mazowieckim służbom, inspekcjom i strażom. Wojewoda Mazowiecki podkreślił, że realizacja zadań stawianych przed administracją rządową możliwa jest dzięki wspólnej pracy służb, inspekcji i instytucji działających w województwie mazowieckim na rzecz mieszkańców.
Przypomnijmy, że w związku z dymisją rządu Beaty Szydło, wojewoda i jego zastępcy złożyli dymisje z zajmowanych stanowisk. Złożona dymisja to standardowa procedura. Przewiduje to art. 38. Ustawy o Radzie Ministrów. W praktyce oznacza to, że wraz z rządem do dymisji muszą podać się wszyscy sekretarze i podsekretarze stanu w ministerstwach oraz wojewodowie i wicewojewodowie. Na podjęcie decyzji w sprawie wojewodów, nowy premier Mateusz Morawiecki ma trzy miesiące od zaprzysiężenia.
Na konferencji dystrybuowana była publikacja opisująca najważniejsze działania wojewody z ostatnich dwóch lat. Elektroniczna wersja informatora dostępna jest tutaj.