Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

W zgodzie z tradycją i współczesnością (zdjęcia)

Mieczysław Kaca 2012-05-01 13:00:00

W Zwoleniu obradowało doroczne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój”, działające na terenie połączonych ze sobą terytorialnie gmin: Ciepielów, Gózd, Iłża, Jastrzębia, Jedlnia-Letnisko, Kazanów, Pionki (z wyłączeniem miasta), Policzna, Przyłęk, Tczów i Zwoleń.

Fot i podpisy: 1.Prezydium Walnego Zebrania 2. Wśród uczestników przeważali samorządowcy z gmin. 3.Cenne propozycje przekazał prof. Henryk Bednarczyk inicjator powstania Stowarzyszenia, obecnie jeden z jego wiceprezesów. 4. Zadania tegoroczne omówił prez

Przewodniczył Marek Łuszczek, zastępca burmistrza Iłży.  Walne Zebranie, w formie przyjętych uchwał, udzieliło jednogłośnie  Zarządowi absolutorium za działalność w roku 2011, określiło kierunki działań w roku bieżącym, uchwaliło zmiany w Lokalnej Strategii Rozwoju i przyjęło jej jednolity tekst.

 - W  roku 2011 Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” koncentrowało się na wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju. Najważniejsze sfery naszych zadań w tym zakresie to ogłaszanie i przeprowadzanie naborów wniosków oraz realizacja operacji w ramach tzw. funkcjonowania LGD – tym stwierdzeniem prezes Zarządu, Zbigniew Buczma,  określił główne zadanie realizowane w ubiegłym roku. W  okresie sprawozdawczym dokonano dwóch naborów wniosków w ramach działań: „Małe projekty”, „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” oraz „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” i jednego w działaniu ”Odnowa wsi”.  Nabory te potwierdziły  zróżnicowane zainteresowanie beneficjentów wnioskami z poszczególnych „działań”. I tak, w ramach „Małych projektów” wpłynęło ich 46 (wartość 771,6 tys. zł). Na tworzenie własnych mikroprzedsiębiorstw wyraziło chęć  jedynie 7 kandydatów, z czego  trzy wnioski skierowano do realizacji. Tzw. różnicowaniem w kierunku działalności nierolniczej zainteresowało się tylko 2 osoby i ich wnioski są również  w realizacji. Z zainteresowaniem spotyka się składanie wniosków w ramach działania” Odnowa i rozwój wsi”. W okresie wrześniowego naboru, wnioski tego rodzaju o łącznej  wartości około 2,4 mln zł  złożyły gminy: Ciepielów, Gózd, Iłża, Przyłęk, Tczów oraz parafia pw. św. Trójcy w Gródku (gm. Policzna).  W ramach wiosennego naboru (od 5 do 23 marca br.) wpłynęły 24  tzw. małe projekty. Rada Stowarzyszenia, po ich akceptacji, skierowała je do merytorycznej oceny przez  Urząd Marszałkowski. Obecnie, po akceptacji przez Radę Stowarzyszenia, w procedurze kwalifikacyjnej bądź już w realizacji znajduje się 71 projektów.

LGD Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój”, analizując w trakcie roku bardzo zróżnicowane zainteresowanie mieszkańców składaniem  wniosków na poszczególne „działania”,  czyniło i czyni starania o wprowadzanie zmian w obowiązujących przepisach w celu wyeliminowania nieprawidłowości, bądź  wprowadzenia uproszczeń  w sposobie rozpatrywania projektów.  Zmiany  wprowadzane są decyzjami odgórnymi.

Uchwalone  zmiany w Lokalnej Strategii Rozwoju i inne, mające usprawnić bieżącą działalność LGD  są m.in.  wynikiem  wniosków i podpowiedzi przekazywanych na  zebraniach LGD. Na walnym zebraniu cenne propozycje zgłosił  prof. Henryk Bednarczyk, inicjator powstania  Towarzystwa, obecnie jego wiceprezes.  Dostarczyła ich też  zewnętrzna firma  prowadząca badania  ewaluacji postępu w stanie zaawansowania określonych działań. Wynikiem tego badania  są zalecenia m.in. wskazujące na potrzebę przesunięcia środków z działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” na inne, którymi wnioskodawcy bardziej się interesują. Pozytywnie potraktowane rekomendacje dotyczyły też m.in. poszerzenia  informacji o możliwości pozyskania dofinansowania niezbędnego do realizacji zamierzeń  zgodnych z Lokalną Strategią  Rozwoju. Poza publikacjami w prasie regionalnej i lokalnej,  Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” wprowadza również innego rodzaju formy promocji. Zleciło np. wytłoczenie 25 tys. sztuk płyty  CD zwierającej  elektroniczną wersję albumu pt. ”Nad Iłżanką i  Zwolenką”. Płyta zawiera także akty prawne dotyczące PROW 2007 – 2013, informacje o działalności LGD i możliwości uzyskania środków z Osi 4 Leader.

Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu  poszerza w roku 2012 działalność szkoleniową w celu aktywizacji lokalnej społeczności. Oto niektóre z form:

Oddolne inicjatywy edukacyjne. W  związku z potrzebą  sprawnej  realizacji zadań roku  2012,  we współpracy z Radomskim Towarzystwem Dobroczynności,  został złożony wniosek  w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki  (priorytet IX), na oddolne inicjatywy edukacyjne prowadzone na obszarach wiejskich. Projekt poddawany jest  ocenie w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

V Festiwal Produktów Regionalnych. W  lutym tego roku w Zespole Szkół  Rolniczo-Technicznych  w Zwoleniu został zorganizowany V Festiwal  Produktów Regionalnych, popularyzujący także dawniejsze tradycyjne zapusty. Inicjatywę przejęły panie z KGW  (z udziałem panów) i  zespoły ludowe, aktywni także w LGD, wieńcząc karnawał piękną zabawą i z udziałem różnej maści przebierańców i kusoków. W popularnej imprezie uczestniczyli  m.in. europosłanka Jolanta Hibner i wicemarszałek województwa mazowieckiego, Leszek Ruszczyk .

„Niedziela ze zdrowiem”.  23 marca  LGD  „DiR”, współdziałając  z Centrum  Odchudzania i Żywienia, zorganizowała spotkanie   z popularną dietetyczką  Agatą Ziemnicką adresowane do osób preferujących  zdrowy styl życia. Uczyniono tak w ramach  podnoszenia świadomości i wykształcenia społeczność wiejskiej.  

Na Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki w Kielcach. Odbyły się w dniach 20 do 22. Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” miało tam wspólne stoisko z LGD „Razem dla Radomski”, „Wspólny Trakt” i „Gminy Zapilicza”. Zachęcali oni uczestników Targów do zwiedzania zakątków ziem i radomskiej związanych z Janem Kochanowskim. Zespół „Sobótka” z Czarnolasu czynił to, częstując rarytasami  opisanymi przez  Jana  z Czarnolasu.

Produkt turystyczny. W planie  Stowarzyszenia  znajduje się  zadanie w zakresu opracowania koncepcji i promocji   lokalnego produktu turystycznego. Dr Leszek Leśniak z Krakowa podjął się roli moderatora. Zamierza powołać grupę roboczą z udziałem przedstawicieli: zarządu Stowarzyszenia,  firm agroturystycznych, placówek  kultury, urzędów gmin, firmy doradczej i biura LGD.

Szkolenia. Zamierzenie z tej i pokrewnych  dziedzin, to m.in. wyjazd 30-osobowej  grupy na szkolenie do Nałęczowa . Szkolenie dla  15 osób z zakresu agroturystyki  będzie też przeprowadzone  na  obszarze LGD. W przyjętym planie  Stowarzyszenia „Dziedzictwa i Rozwój” znajduje się  też zadanie zorganizowania konferencji dla 40 osób oraz  Rajdu Rowerowego  „Śladami Jana Kochanowskiego”. Zainteresowani uczestnicy są proszeni o kontakt z biurem LGD.

Film. W zamierzeniu jest zrealizowanie filmu  promującego Sycynę, jako miejsce urodzin Jana Kochanowskiego i miejscowość  atrakcyjną turystycznie.

Wzorem lat poprzednich, Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” , w ramach posiadanych uprawnień statutowych i współpracy zgodnej z LSR, będzie uczestniczyć  w przygotowaniu i realizacji inicjatyw   podejmowanych wspólnie  z samorządami  w rodzaju m.in. Dni Sycyny, Czarnoleskich Sobótek, Imienin Pana Jana, Dni Leśmianowskich  w Iłży, festynów rodzinnych, dożynek itp. W ramach badań nad obszarem objętym LSR, weźmie udział w przygotowaniu przedsięwzięć o charakterze inwestycyjnym, np.  opracowań  w  rodzaju miejsca edukacyjno-turystycznego  w Sycynie  i dokumentów  przewidzianych do realizacji przedsięwzięć na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego SYCYNA.

Nowa siedziba biura LGD
Obecny adres LGD Stowarzyszenie ”Dziedzictwo i Rozwój” 26-700 ZWOLEŃ, ul. Wojska Polskiego 80A, tel. (48) 676 20 29, e-mail: stowarzyszeniedir@o2.pl adres: www.dir.zwolen.com

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych