Poniedziałek 14 kwietnia
Bereniki, Waleriana, Jadwigi

W Wolanowie powstanie stacja meteo

dm, mazovia.pl 2020-10-14 12:12:00

Radni Mazowsza zdecydowali o przekazaniu blisko 465 tys. zł na budowę kolejnych dziesięciu stacji meteorologicznych w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej MAZOWSZE 2020”.

Wśród beneficjentów programu jest gmina Wolanów

W ramach drugiej edycji konkursu powstanie dziesięć stacji meteorologicznych, które ułatwią ustalenie skali suszy rolniczej. W sumie dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego utworzonych zostanie 27 tego typu urządzeń. Pomogą one rolnikom nie tylko w procesie uzyskiwania odszkodowań, ale też w wyborze struktury upraw w gospodarstwie. Jednak jak podkreśla marszałek Adam Struzik, bezpośredni naziemny pomiar jest niezwykle istotny nie tylko z punktu widzenia rolników. – Mamy do czynienia ze zmianami klimatycznymi, skutkującymi ekstremalnymi sytuacjami, m.in. suszą lub powodziami. Stacje meteorologiczne mogą więc stanowić system ostrzegawczy dla mieszkańców – dodaje.

System Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzony jest przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (IUNG), który posiada na terenie województwa mazowieckiego jedynie 6 takich stacji. Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa zaznacza, że gęsta sieć stacji meteorologicznych pozwala na bardziej precyzyjne określenie obszaru z suszą. – Przetwarzanie tych danych pozwoli na szacowanie ryzyka w poszczególnych subregionach. Dlatego bardzo ważne jest, aby ta sieć była ze sobą spójna.

Z kolei Marcin Podgórski dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w UMWM dodaje, że zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych przyczyni się istotnie do zmniejszenia błędów, które powstają w wyniku interpolacji klimatycznego bilansu wodnego i bardziej precyzyjnego określenia obszarów z suszą. – Wartości krytyczne klimatycznego bilansu wodnego oznaczające wystąpienie suszy zróżnicowane są dla gatunków roślin lub grup roślin uprawnych oraz kategorii gleb i okresów rozwojowych. Dzięki analizie tych danych rolnicy będą mogli dostosować strukturę upraw do panujących na terenie ich powiatu warunków pogodowych. Natomiast samorządy znając miejsca najbardziej ubogie w wodę, będą mogły podjąć uzasadnione decyzje związane ze zwiększeniem infrastruktury retencyjnej na danym obszarze – podkreśla.

Wnioski w ramach MIW SUSZA MAZOWSZE 2020 mogły składać gminy wiejskie i wiejsko-miejskie oraz samorządy powiatowe, z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Dotację można przeznaczyć na zakup i montaż automatycznej stacji meteorologicznej wraz z ogródkiem meteorologicznym. Dotacja mogła wynieść do 80 proc. kosztów kwalifikowanych zadania. W sumie w ramach drugiego naboru do beneficjentów trafi 464 625,00 zł.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap