Po mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym pw. św Zygmunta, uczestnicy uroczystości rocznicowej przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie uczestniczyli w modlitwie ks. kan. Adama Radzimirskiego za wieczne spoczywanie poległych w walce o niepodległość Polski. Burmistrz Szydłowca, Andrzej Jarzyński, witając zebranych, w tym Leszka Ruszczyka – Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego, Zbigniewa Gołąbka – radnego Sejmiku, ks. kan. Adama Radzimirskiego, przewodniczącego Rady Powiatu w Szydłowcu, Marka Sokołowskiego i starostą szydłowieckiego Włodzimierza Górlickiego, Krystynę Bedmarczyk - przewodniczącą Rady Miejskiej oraz liczne reprezentacje środowisk społecznych, w tym młodzież, wyraził radość, że na uroczystość przybyło tak wielu ludzi, tworząc piękny koloryt patriotyzmu. Nadmienił, że Niepodległa Polska wymaga dzisiaj takiej właśnie postawy. To pamięć, szacunek i wielka wdzięczność przywiodła nas dziś przez ołtarze i pomniki narodowych bohaterów. Patriotą nie staje się przecież człowiek tylko w chwili zagrożenia, jest nim na co dzień, szanując symbole narodowe, pamiętając o swojej wierze, interesując sie kulturą i historią, pielęgnując i przestrzegając najwyższych wartości. Obowiązek ten nałożyły na nas poprzednie pokolenia. Burmistrz Andrzej Jarzyński podkreślił, że podobnie jak przed laty potrzebna jest nam narodowa zgoda, potrzebna jest mądrość i wzajemny szacunek. Patriotyzm wymaga umiłowania wszystkiego, co ojczyste: Polski, jej historii, języka, nawet samego krajobrazu, także naszej Szydłowieckiej Ziemi, miasta i otaczających go wiosek. Ich dorobek jest zauważalny. A takim jest historyczne zadanie odnowy Szydłowca. Zwracając się do wicemarszałka Leszka Ruszczyka poinformował, że jest oto sukcesywnie realizowane przez służby miejskie Szydłowca. Podziękował radnym Rady Miejskiej w Szydłowcu i pracownikom Urzędu Miejskiego za wsparcie tych działań. To co robimy, przekażemy młodemu pokoleniu, dziś tak licznie reprezentowanemu. Robimy to dla naszej Małej Ojczyzny, lecz także dla Polski. Przypomniał przy okazji mądre słowa wypowiedziane w 1983 roku przez Papieża Jana Pawła II: „To imię nas wszystkich określa, to nas zobowiązuje. To imię Polska nas wszystkich kosztuje”.
-Szydłowiec, to miasto historii, miasto kultury, miasto nowych możliwości- tymi słowami zakończył wystąpienie burmistrz Andrzej Jarzyński.
Wicemarszałek Leszek Ruszczyk przemawiając w imieniu zaproszonych przypomniał, że przechowanie tradycji historycznej, w tym kultury i języka w okresie 123 – letniego zniewolenia Polski przez zaborców – Prusy, Rosję i Austrię, było możliwe nie tylko dzięki działaniom ludzi znanych z kart historii, lecz także tych zwykłych – m. in. zapracowanych matek i odważnych ojców. Mając Niepodległą Polskę, pamiętajmy wszyscy o obowiązku wobec wolnej Ojczyzny –apelował.
Po przemówieniach, reprezentacje kilkudziesięciu środowisk złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W akcencie artystycznym, uczestnicy wysłuchali melodii piosenek „ „Czarna sukienka” i „Gdzie są chłopcy z tamtych lat” w wykonaniu uczennicy Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu. Niedzielną uroczystość pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczął Hymn Państwowy a zakończyła Rota w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej Miasta Szydłowca.