Statystyki są przerażąjące - od początku wakacji, od 30 czerwca, w powiecie radomskim utonęło już 39 osób. Według danych, jakimi dysponuje Wydział Prewencji KWP zw. w Radomiu, najwięcej utonięć ma miejsce w rzekach (w tym roku już 18). Na kolejnych miejscach uplasowały się: inne miejsca (12), stawy i zalewy (6) oraz jezioro (1). Część z nich to wypadki losowe (7 przypadków), które w połączeniu z innymi niesprzyjającymi okolicznościami doprowadziły do tragicznych w skutkach zdarzeń.
Utonięcia w regionie radomskim (2013 rok):
Jednostka: Liczba utonięć:
KMP Radom 3
KPP Zwoleń 1
KPP Grójec 2
KPP Białobrzegi 1
KPP Kozienice 1
KPP Przysucha 1
KPP Lipsko 1
KPP Szydłowiec 1
Głównymi przyczynami utonięć są: nierozważne zachowanie (brawura, nieznajomość akwenu), kąpiel w miejscach niestrzeżonych oraz kąpiel w stanie po spożyciu alkoholu. Żadne z utonięć nie nastąpiło w miejscu, gdzie uprzednio doszło do utonięcia. Wszystkie przypadki utonięć nastąpiły w miejscach niestrzeżonych.
Mazowiecka Policja podejmuje intensywne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa nad wodą. Oprócz specjalnie kierowanych w te rejony patroli, identyfikuje miejsca szczególnie niebezpieczne dla kąpieli ze zwróceniem uwagi na miejsca zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli tzw. dzikie kąpieliska.
Kontynuowana jest współpraca z Urzędem Marszałkowskim, której wymiernym efektem jest zakup dla garnizonu mazowieckiego kolejnych 50 tablic celem wymiany zniszczonych i oznaczenia kolejnych miejsc szczególnie niebezpiecznych dla kąpieli (do 2012 roku oznakowano 52 miejsca).
Oprócz działań profilaktycznych, w tym roku mazowieccy policjanci skontrolowali w sumie 6.291 kąpielisk oraz miejsc wypoczynku nad wodą. W trakcie patroli funkcjonariusze reagują na ujawniane wykroczenia i przestępstwa. Między innymi skierowano do sądów 8 wniosków o ukaranie, wykroczeń 214 mandaty karne, pouczyli 175 osób.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>