Na terenie działania Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu i Komendy Stołecznej Policji, w porównaniu z rokiem 2012, spadła liczba ogólnie wszczętych postępowań o 1,5 % (KWP) i 2,1 % (KSP). W obu garnizonach odnotowano mniejszą liczbę włamań, kradzieży, rozbojów oraz pobić. W 2011 w garnizonie mazowieckim¹ skradziono 552 auta, w 2012 r. 492. Jednocześnie wzrósł wskaźnik wykrycia tego rodzaju przestępstw o 17,6 %. Na terenie stolicy w poprzednim roku zginęło 2510 aut (w 2011 r. – 2680). Wykrywalności poprawiła się o 4%. W porównaniu z ubiegłym rokiem na terenie całego województwa spadła liczba wypadków (o 618) oraz mniej osób zostało rannych (o 792) i zabitych (o 132). Z kolei w nadchodzących miesiącach policja skupi się m.in. na działaniach na rzecz bezpieczeństwa imprez masowych (wytyczne wojewody szczególny nacisk kładą na mecze piłki nożnej), skuteczniejszej walce z przestępczością gospodarczą, zapewnienie optymalnych warunków służby oraz usprawnieniu pracy przy wykorzystaniu nowoczesnej infrastruktury teleinformatycznej.
W 2012 roku o ok. 9 % zmniejszyła się liczba zdarzeń z udziałem straży pożarnej. Wzrosła za to liczba pożarów (z ok. 20 tys. w 2011 r. do ponad 26 tys.). Jednocześnie strażacy odnotowali spadek fałszywych alarmów oraz miejscowych zagrożeń (czyli m.in. katastrof technicznych, chemicznych, naturalnych i ekologicznych). Na przełomie trzech lat poprawił się średni czas dojazdu i trwania akcji pożarniczych. Promowano bezpieczny wypoczynek nad wodę (nakręcono film mający na celu uświadomienie zagrożeń wynikających ze skoków na tzw. „główkę”). Zorganizowano kampanię „NIE dla czadu” (w ramach której m.in. rozpowszechniono 100 tys. ulotek informacyjnych dotyczących zagrożeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla). Zgodnie z zaleceniami wojewody wskazanie jest dalsze prowadzenie akcji profilaktycznych zwiększających świadomość społeczną w zakresie istniejących zagrożeń.
Na kolegium podsumowano funkcjonowanie ratownictwa medycznego. Od 1 lipca województwo zostało podzielone na 6 rejonów operacyjnych ze 127 miejscami wyczekiwania karetek. W 2012 r. 33% wyjazdów karetek stanowiły akcje ratunkowe w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia. Średni czas dojazdu zespołu medycznego wynosił ok. 7,5 minuty dla miast powyżej 10 tys. mieszkańców i ok. 12,5 minuty na terenach wiejskich. Zorganizowano szkolenia dla dyspozytorów medycznych w celu efektywniejszego wykorzystania zespołów ratownictwa medycznego oraz lepszej współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. W 2013 r. planowane są dalsze działania zmierzające do skrócenia czasu dojazdu zespołów ratownictwa medycznego. W celu wyeliminowania zgłoszeń nie wymagających interwencji zespołu ratunkowego szczegółowy monitoring obejmie akcje prowadzone w ramach podstawowej oraz nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Prowadzono będzie również analiza obciążeń szpitalnych oddziałów ratunkowych.
Bilansu rocznego dokonał również Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Wśród omawianych, najważniejszych wydarzeń ostatniego roku znalazły się m.in. mistrzostwa Europy w piłce nożnej, wichury nad Mazowszem w lipcu i sierpniu oraz wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu z Czech. We wrześniu rozpoczął się cykl debat o bezpieczeństwie lokalnym. Od września do grudnia spotkania wojewody z mieszkańcami Mazowsza odbyły się 37 razy. W 2013 r. konsultacje będą kontynuowane.
Podczas kolegium przeanalizowano również wykonanie budżetu wojewody mazowieckiego oraz zaprezentowano mierniki efektywności funkcjonowania administracji zespolonej. Przedstawiono również cele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w 2013 r. (skrócenie średniego czasu obsługi klienta, poprawa terminowości realizowanych zadań, utrzymanie efektywności realizowanych zadań na poziomie nie niższym niż w 2012 r., uzyskanie 90% poziomu zadowolenia klienta).
Kolegium wojewody to organ doradczy, w skład którego wchodzą: wicewojewoda, dyrektor generalny, dyrektorzy wydziałów Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz kierownicy zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich. Kolegium dokonuje analizy, przedstawia opinie i wnioski dotyczące m.in. bezpieczeństwa i obronności państwa, koordynacji działania służb, inspekcji, straży i innych jednostek.
--------------------------------------------------------------------------------
¹ Teren operacyjny garnizonu mazowieckiego obejmuje swoim zasięgiem całe województwo mazowieckie z wyłączeniem Warszawy i powiatów: nowodworskiego, warszawskiego – zachodniego, grodziskiego, pruszkowskiego, piaseczyńskiego, otwockiego, mińskiego, wołomińskiego i legionowskiego.