Pozwoli ona z jednej strony przyjąć każdą ilość ścieków, z drugiej zaś zagwarantuje, że jakość zrzutów wody z oczyszczonych ścieków będzie jeszcze wyższa. Poprawi się jakość wody w rzece Pacynce. Na tę inwestycję gmina pozyskała środki unijne w maksymalnej wysokości 75 procent jej kosztów.
Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że zarówno projekt na realizację jak i pieniądze "do wzięcia" czekały aż od roku 2008, kiedy to już gotowy był projekt. Tajemnicą pozostanie fakt, dlaczego do tej pory "nie chciano" prawie 4 milionów złotych na rozbudowę z modernizacją oczyszczalni ścieków w Jedlni-Letnisko, inwestycji koniecznej dla zabezpieczenia potrzeb mieszkańców całej gminy.
Jeszcze w tym miesiącu wejdzie wykonawca na VI etap budowy kanalizacji ścieków w Jedlni-Letnisko na stronie południowej oraz pompowni na ul. Słupickiej, która pozwoli jeszcze w tym roku podłączyć mieszkańców tej ulicy do kanalizacji. Do sieci kanalizacyjnej, do czerwca 2014 roku zostanie przyłączonych ok. 350 posesji (chętni wciąż się zgłaszają) po stronie południowej, a w niedługim czasie, prawie 200 posesji z etapu V.
Jest to więc zsynchronizowane działanie inwestycji prowadzących do uporządkowania gospodarki ściekowej w gminie Jedlnia-Letnisko. Równolegle prowadzone są konsultacje z mieszkańcami na temat projektowania sieci kanalizacyjnych w pozostałych miejscowościach gminy.
- Tym samym spełniam zobowiązanie wyborcze, uporządkowania i rozwiązania problemu kanalizacji, także stworzenia tak zwanej zlewni, by rozwiązać problem wywozu ścieków z istniejących szamb. Jestem przekonany, że w nowym rozdaniu środków unijnych nie zabraknie ich także na kanalizację ścieków - podkreśla wójt gminy Jedlnia-Letnisko, Piotr Leśnowolski.
- Niestety rzeczywistość okazała się bardziej brutalna niż przypuszczałem. Brak jest bowiem projektów na ponad 46,5 km sieci kanalizacyjnej na terenie naszej gminy dla miejscowości: Cudnów, Maryno, Słupica, Gzowice Kolonia, Gzowice, Piotrowice, Siczki, Antoniówka, Dawidów, Wrzosów, Rajec Poduchowny, Myśliszewice, a także do całkowitej poprawy jest projekt etapu V- Jedlnia-Letnisko strona południowa. Staramy się więc nadrabiać stracony czas rozpoczynając prace projektowe na kanalizację dla tych miejscowości. Spotkania z mieszkańcami potwierdziły jak wielkie jest zainteresowanie problemem i możliwością podłączenia się do sieci. Bardzo budująca jest świadomość ekologiczna mieszkańców naszej gminy dodaje wójt.
Przeprowadzono również renowację obydwu studni poboru wody oraz pomp. - Jak przekazali mi pracownicy, te studnie nigdy nie były czyszczone a pompy nigdy nie zostały poddane renowacji. Pompy i filtry były z fatalnym stanie. W dużej mierze było to przyczyną braku wody przy zwiększonym zapotrzebowaniu. Parametry po wykonaniu zabiegów renowacji są bardzo zadowalające i wydaje się, że na jakiś czas problem braku wody nie będzie występował, jednak w raporcie wykonanym przez specjalistyczną firmę przeprowadzającą renowację jest stanowcze zalecenie; konieczność wybudowania studni dodatkowej. Wcześniej czeka nas jednak wymiana wszystkich filtrów oczyszczających wodę w SUW. One również mają bardzo duży pływ na jakość wody - informuje Piotr Leśnowolski.