Prezes Stanisław Kacperczyk poinformował też o ważniejszych sprawach, którymi zajmował się Związek. Chodziło m.in. o interwencję w resorcie rolnictwa i u samego premiera w sprawie pojawienia się na polskim rynku niekontrolowanej pod względem jakości kukurydzy (około 100 tys. ton),sprowadzonej z Ukrainy. Doprowadziło to do znacznego obniżenia ceny jej ziarna ze szkodą dla producentów krajowych.
Temat ten był omawiany w tym tygodniu na spotkaniu przedstawicieli związków i stowarzyszeń rolniczych z ministrem Stanisławem Kalembą. Szef resortu zapowiedział przeprowadzenie kontroli, zapoznał też uczestników z zasadami pomocy unijnej dla rolnictwa krajów członkowskich UE , w tym polskiego w perspektywie finansowej do 2020 roku, korzystnej dla naszych producentów rolnych.
Jeżeli chodzi o tematy to w czwartek , prof. Jerzy Grabiński z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - BIP w Puławach mówił o wpływie gęstości siewu na rozwój zbóż, dr Janusz Smagacz z tegoż przedstawił wyniki uprawy roli w technologii tradycyjnej i uproszczonej z uwzględnieniem klasy gleby i stanowiska w zmianowaniu. Z kolei dr inż. Arkadiusz Artyszak z SGGW w Warszawie. zapoznał rolników z efektami nawożenia doglebowego i tzw. pogłównego zbóż w technologii intensywnej, ekstensywnej i zrównoważonej.
Dzisiejsze, piątkowe zajęcia rozpoczął o godz. 8.30 prof. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu przybliżeniem tematu integrowanej ochrony zbóż, a dr inż. Lesław Janowicz o mgr inż. Andrzej Muszyński (obaj są członkami Rady Ekspertów Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych) omówili sprawy jakości zbioru i przechowywania ziarna zbóż.
Było wiele pytań i wypowiedzi, jako że badano wyniki plonów uzyskiwane na glebach gorszych i lepszych, usytuowanych w różnych częściach Polski z zastosowaniem różnych technologii. Uznanie zdobywają tzw. uprawy uproszczone tzn. orki płytkie z pozostawieniem na polu słomy, gdyż zapewniają utrzymanie próchnicy, wilgoci i nie powodują degradacji gleby.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>