W celu obserwacji sytuacji wilgotności w lasach powstała swego czasu Mapa zagrożenia pożarowego lasu ustalanego zgodnie z metodą IBL przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych w 42 strefach prognostycznych. Mapa opracowywana jest codziennie (w sezonie zagrożenia pożarowego lasu, tj. od 1 IV do 30 IX) przez Samodzielną Pracownię Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL Dane z sieci prognozowania zagrożenia pożarowego lasu są również podstawą do wyliczania liczby punktów przyporządkowanych czynnikom klimatycznym przy ustalaniu Kategorii Zagrożenia Pożarowego Lasu. Tym razem mapa ruszyła wcześniej, a przyczyną jest niska wilgotność ściółki leśnej i na dodatek zapowiadające się jak co roku bardzo niebezpieczne wypalanie traw.
A jak sytuacja wygląda na chwilę obecną? Region województwa mazowieckiego znalazł się w dwóch strefach – o zagrożeniu dużym i średnim, przy czym subregion radomski jest akurat właśnie tym drugim obszarem. Jego północne rejony znalazły się natomiast w strefie o dużej suszy.
Służby leśne i strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas naszego pobytu w lesie lub na obszarze przyległym. W samym lesie, jak i również w odległości 100 m od niego, nie należy używać otwartego ognia, palić tytoniu i wyrzucać niedopałków czy palić śmieci. Nie można również grillować, rozpalać ognisk czy wypalać traw. Za złamanie tego zakazu grozi mandat do 500 zł.