Przez doroczną imprezę, mimo pochmurnej chłodnej aury, organizowaną pod patronatem honorowym Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie i jego Terenowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Radomiu, Starostę Radomskiego, Mirosława Ślifirczyka, Burmistrza Iłży, Andrzeja Moskwę, Bożenę i Jana Wróblów oraz Dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chwałowicach, Marka Gierasińskiego - przewinęło się tysiące uczestników.
Zgodnie z tradycją, IX Święto Kukurydzy i Rolnictwa otworzył gospodarz terenu, tym razem nowo mianowany dyrektor Centrum Kształcenia, Marek Gierasiński, prosząc zebranych o uczczenie minutą ciszy pamięci swego poprzednika, Grzegorza Pękały, inicjatora Muzeum Rolnictwa, na terenie którego już drugi rok jesienna impreza jest organizowana. Przybyłych uczestników, w tym gości powitał Jan Wróbel właściciel 75 hektarowego gospodarstwa rolnego, obsiewanego corocznie w jednej trzeciej kukurydzą na ziarno i kiszonkę. Przez 7 lat Święto Kukurydzy było organizowane w sąsiedztwie jego plantacji kukurydzianej. Małżeństwo Jan i Bożena Wróblowie z Jedlanki Starej są inicjatorami Święta Kukurydzy i do dziś bardzo ważnymi jego współorganizatorami.
Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Bożenna Pacholczak odczytała list Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika, adresowany do uczestników i organizatorów IX Święta Kukurydzy i Rolnictwa Powiatu Radomskiego. Zaprezentowała też puchar, jaki samorząd województwa ufundował dla najlepszego stoiska. Decyzją trzyosobowej komisji, w skład której poza Bożenną Pacholczak, weszli radni sejmiku – Leszek Przybytniak, przewodniczący sejmikowej komisji rolnictwa i Zbigniew Gołąbek, trafił on do rąk pań z KGW Walentynów. Zostały one również laureatkami konkursu na najlepszą potrawę, którego komisji konkursowej przewodniczył Starosta Radomski, Mirosław Ślifirczyk.
Starosta Ślifirczyk podziękował wszystkim współorganizatorom IX Święta Kukurydzy i rolnikom na czele z prekursorami tj. Bożeną i Janem Wróblami, poszerzającym sukcesywnie areał upraw kukurydzy. Dzięki nim gmina Iłża przoduje w powiecie radomskim pod względem powierzchni upraw kukurydzy na nasiona i kiszonkę. Stanisław Szymański kierownik Terenowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Radomiu poinformował, że w powiecie areał upraw kukurydzy zwiększany jest też w gminach: Skaryszew, Wierzbica, Jedlińsk i Gózd. Wydajność z hektara również zwyżkowała. Zbiory pozostałych zbóż też były większe niż przed rokiem.
Uczestnicy Święta Kukurydzy chętnie uczestniczyli w konkursach. W adresowanym do rolników korzystających z unijnych dotacji na restrukturyzacje gospodarstw rolnych, najlepszą wiedzą na temat kukurydzy wykazali Jan Stępień, Mirosław Fryszkowski i Marek Pastuszka. Młodsi z zainteresowaniem oglądali wystawę maszyn rolniczych. Oklaskiwali też sprawność fizyczną uczniów klas mundurowych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chwałowicach, starsi – piosenki i muzykę Kapeli „Jaskółka” z Małomierzyc oraz wykonaniu zespołów ludowych z Jasieńca Dolnego, Seredzic i innych wsi.
Imprezę prowadzili - Marek Jarosz i Krzysztof Kozera.
Szersza relacja z IX Święta Kukurydzy i Rolnictwa Radomskiego w najbliższym wydaniu papierowego wydania Tygodnika Radomskiego w Gminach i Powiatach.