Początek, to późna jesień 1939 roku. Polegał na zbieraniu broni porzuconej w lasach we wrześniu tegoż roku. Grupka konspiratorów spotkała się po raz pierwszy w lesie pod Świsielicami latem 1940 roku. Tworzyli ją: Jan Sońta ze Świsielic, Władyslaw Gołąbek z Kroczowa Mniejszego, Józef Owczarek z Chotyz, Stanisław Małaczek z Gardzienic, Tadeusz Wojtyniak z Kroczowa Mniejszego, Edward Ciesielski z Woli Soleckiej i Bolesław Dróżdż z Dębnicy (wszyscy z ówczesnego powiatu iłżeckiego).
Niestety, żaden z założycieli już nie żyje. Msza Święta z udziałem kombatantów z grup partyzanckich ugrupowania Batalionów Chłopskich, i nie tylko, odbyła się w kościele parafialnym w Kazanowie.
Kombatanci przybyli z pocztami sztandarowymi z Policznej, Ciepielowa, Zwolenia, Skaryszewa i Radomia. Dołączyli druhowie OSP z Kowalkowa i Kazanowa. Po mszy św. odprawionej przez ks. kan. Czesława Błaszczykiewicza, w kościele wystąpiły dzieci i młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie z programem patriotycznym przypominającym historię tamtych czasów. Przygotowały go, jak co roku, pod kierunkiem nauczycieli, w tym Piotra Markowskiego, odpowiedzialnego za oprawę muzyczną.
W uroczystości uczestniczyli między innymi: rodziny kombatantów, w tym Zbigniewa Gołąbek – radny Województwa Mazowieckiego, powiązany rodzinnie z partyzantami Batalionów Chłopskich, Stefan Bernaciak – Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Zwoleniu, Marian Karolik - Wójt Gminy Kazanów. Zwracała uwagę obecność porucznik Ewy Gołąbek – łączniczki i sanitariuszki Ludowego Związku Kobiet, żołnierza Batalionów Chłopskich, wdowie po zmarłym dwa lata temu mjr. Edwardzie Gołąbku ps. „Orzeł”.
Stefan Bernaciak przedstawił historię walki zbrojnej (sabotaż, dywersja, walka partyzancka) w latach okupacji o wolną Polskę żołnierzy Batalionów Chłopskich, wspominając legendarnych konspiratorów Zgrupowania m. in. płk Jana Sońtę „ Ośka” – komendanta zgrupowania, mjr Jana Gruszkę ps. „Bartos”, komendanta BCH powiatu iłżeckiego oraz gen. Władysława Gołąbka „Boryna”, w okresie okupacji dowódcę oddziałów leśnych Zgrupowania „Ośka”, autora wielu książek o tematyce partyzanckiej m.in. „W oddziałach Batalionów Chłopskich na Kielecczyźnie”, ”Bez rozkazu” i „Nie wiedział co to lęk”.
Po mszy uczestnicy uroczystości w przeszli na cmentarz w Kazanowie pod pomnik żołnierzy BCH wzniesiony ku PAMIĘCI PODLEGŁYM W WALCE Z OKUPANTEM HITLEROWSKIM I STALINOWSKIM 1939 – 1945 oraz pod pomnik ŻOŁNIERZY WRZEŚNIA 1939r, gdzie odczytano nazwiska zamordowanych, składając wiązanki kwiatów od kombatantów, władz samorządowych oraz rodzin partyzantów poległych i zmarłych.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Uroczystości rocznicowe w Kazanowie ku czci Zgrupowania BCH ''Ośka'' [ZDJĘCIA]
Co roku, w pierwszej dekadzie lipca w Kazanowie odbywa się spotkanie kombatantów Zgrupowania „Batalionów Chłopskich „Ośka”, które pod koniec II wojny światowej skupiało już około tysiąc partyzantów, staczając wiele zwycięskich walk i potyczek, oddając daninę krwi w zmaganiach o wolność Polski.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu