- Dziś rozpoczynamy projekt budowy parku technologicznego w Grójcu. Nie będzie tu tylko fabryka domów, będą też inne produkcje, następna powstanie fabryka żywności. Życzę powodzenia i jak najszybszego postawienia fabryk, tak, aby biznes udał się z korzyścią dla nas i dla Was - mówił minister Marek Suski.
Na początek zatrudnionych zostanie około 200 osób, które pracować będą na jedną zmianę. Docelowo będą jednak kolejne zmiany. Budowa ma zacząć się w styczniu przyszłego roku.
- Jest bardzo wzruszony. Polacy i Chińczycy są bardzo mili. Mamy wzajemny szacunek wobec siebie. To podstawa, aby budować dalszą współpracę. Dziękuję wszystkim, ale przede wszystkim ministrowi Suskiemu, który od kilku lat jest zwolennikiem współpracy polsko-chińskiej, angażując się w promocję polskiej kultury i sztuki w Chinach. Gdyby nie on, nie udałoby się tu wypracować idei stworzenia parku technologicznego - powiedział przewodniczący polsko-chińskiej izby handlowej.
Budowa fabryki w Grójcu ma przybliżyć w Polsce tanie i szybkie budowanie domów jednorodzinnych i małych jednostek mieszkalnych o pow. ok. 50m2 w budownictwie wielorodzinnym. Dodatkową korzyścią, jaką przyniesie grójecka fabryka ma być masowa produkcja elementów infrastruktury publicznej, takie jak przepusty, przyciski, podkłady, kładki i niewielkie mostki.
Projekt Chińsko-Polski Międzynarodowy Park Przemysłowy opiera się na "wspólnym oświadczeniu w sprawie ustanowienia kompleksowego partnerstwa strategicznego między Chinami a Polską" podpisanym przez Xi Jinpinga, prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej i Andrzeja Dudę, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r.; następnie projekt został podpisany przez przedstawicieli ministerstw: Handlu oraz Rozwoju Gospodarczego.
- Fakt realizacji tej inwestycji, bardzo mnie cieszy, bo pokazuje to, że efekty tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest nasz program mieszkaniowy, to nie tylko poprawa życia obywateli, ale bardzo istotny impuls inwestycyjny dla gospodarki - stwierdził z kolei Mirosław Barszcz, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Na podstawie protokołu ustaleń w sprawie współpracy w zakresie parków przemysłowych, pięciu chińskich, państwowych i prywatnych przedsiębiorców, wypracowało optymalne rozwiązanie. Jest nim projekt Międzynarodowego Parku Przemysłowego - Industrial Park Grójec, w ramach inicjatywy "One Belt, One Road" w Europie Środkowej i Wschodniej.
- Każda inwestycja cieszy, a w szczególności taka, która dotyczy nowoczesnych, nowatorskich technologii, dająca dobre miejsca pracy, dlatego dziękuję naszym chińskim partnerom podjęcia decyzji o ulokowaniu tutaj swojego biznesu - podkreślił wicewojewoda Artur Standowicz.
W ramach projektu Industrial Park Grójec ma powstać fabryka domów, która w znaczący sposób pomoże zmniejszyć deficyt mieszkaniowy w naszym kraju. Nowoczesne technologie i doświadczenie inwestorów z Chin stworzą możliwości taniego i atrakcyjnego budownictwa. Zwiększy to rozwój gospodarczy regionu i może także wpłynąć na zwiększenie wymiany handlowej.
- Jestem zaszczycona, że właśnie tutaj, w Grójcu, będzie realizowana ta inwestycja. Naszą misją jest zbudować park technologiczny. To pierwszy nasz poważny projekt. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem - dodała prezes Industrial Park Grójec.
Więcej na załączonym powyżej wideo.