Dzięki zaangażowaniu środowiska medycznego i wsparciu ze strony administracji państwowej rozwinięto m.in. sieć koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach. W ramach programu prowadzone są też działania edukacyjne. Mimo poprawy sytuacji wciąż musimy usprawniać rozwiązania ułatwiające transplantację w szpitalach. Pamiętajmy, że każdy kolejny przeszczep to szansa na życie – powiedział Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki.
Liczba dawców wzrasta w Polsce od 2009 r., w województwie mazowieckim z 49 w 2010 r. do 74 w 2011 r. (o 51%). Na poprawę sytuacji duży wpływ miało zwiększenie liczby koordynatorów transplantacyjnych w województwie – z 16 w 2010 r. do 31 w 2012 r. (stan na lipiec 2012). Koordynatorzy transplantacyjni w szpitalach odpowiadają za organizację działań zmierzających do pozyskiwania i przeszczepiania narządów, w tym kontakty z rodzinami zmarłych.
Na przestrzeni dwóch lat dostrzegamy istotne korzyści wynikające z modelu współpracy zaproponowanego przez program Partnerstwo dla transplantacji, o czym świadczy rosnąca liczba przeszczepień. Wynika ona bezpośrednio ze wzrostu liczby pobrań wielonarządowych. Jest to oczywisty efekt działań stron sygnatariuszy Partnerstwa dla transplantacji. Chcemy ten model współpracy kontynuować – powiedział prof. Paweł Nyckowski, koordynator programu w województwie mazowieckim.
Spotkaniem w SPOZZ w Mińsku Mazowieckim rozpoczęto cykl spotkań na temat rozwiązań ułatwiających transplantację w szpitalach. Będą one organizowane w placówkach z wysokim potencjałem dawstwa. Ich celem jest nawiązanie dialogu z kadrą zarządzającą szpitala oraz innymi osobami istotnymi z punktu widzenia transplantacji. Spotkania będą poświęcone problemom związanym z procesem identyfikacji i pozyskiwania potencjalnych dawców oraz wypracowaniu skutecznych rozwiązań w kierunku zwiększenia liczby przeszczepianych narządów.
Od 2010 r. urząd wojewódzki organizował spotkania z konsultantami wojewódzkimi, środowiskiem lekarskim, przedstawicielami podmiotów tworzących i kapelanami, na których prezentowano założenia programu oraz zachęcano do tworzenia stanowisk koordynatorów transplantacyjnych na terenie placówek. Zorganizowano lub współorganizowano też 6 imprez plenerowych, podczas których pracownicy Poltransplantu i organizacji pozarządowych rozdawali materiały edukacyjne, udzielali informacji nt. przeszczepiania narządów oraz pozyskali 197 osób do rejestrów niespokrewnionych potencjalnych dawców szpiku. Rozpowszechniane były również oświadczenia woli, które są pisemną deklaracją zgody na pobranie narządów. Oświadczenie nie jest formalnym dokumentem, lecz wskazówką ułatwiającą najbliższej rodzinie podjęcie decyzji o pobraniu narządów.
Kuratorium Oświaty od 2011 r. współorganizuje szkolenia przybliżające problematykę transplantacji, w których dotychczas wzięło udział ponad 700 nauczycieli. W spotkaniach uczestniczyli też uczniowie. Tematykę prezentowali m.in. prof. Paweł Nyckowski oraz pacjent po przeszczepie wątroby.
W październiku br. ruszy konkurs plastyczny „Transplantacja – dar życia. Jestem na TAK”, organizowany przez Wojewodę Mazowieckiego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. Udział w inicjatywie zaproponowano też Poltransplantowi. Celem konkursu, skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa mazowieckiego, jest wzrost wiedzy młodzieży na temat dawstwa, transplantacji narządów i tkanek oraz propagowanie transplantacji. Prace najlepiej promujące ideę transplantacji zostaną nagrodzone. Wierzę, że organizowane spotkania z młodzieżą i nauczycielami przyczyniają się do likwidowania stereotypów, u których podstaw leży niewiedza. Ogłoszony konkurs jest kolejną formą wsparcia programu na rzecz transplantacji – powiedział Mariusz Dobijański, mazowiecki wicekurator oświaty.
Konkurs w najbliższych dniach zostanie ogłoszony na stronie www.kuratorium.waw.pl,
a informacje o nim zostaną rozesłane do szkół. Prace wybrane w etapie szkolnym będzie można przesłać do 14 grudnia na adres Delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie w Siedlcach (ul. Piłsudskiego 38, 08-110 Siedlce). Komisja wojewódzka rozstrzygnie konkurs do 31 stycznia 2013 r. Uroczystość wręczenia nagród zaplanowano na 14 lutego 2013 r.
W 2009 r. Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej zainicjowała program Partnerstwo dla Transplantacji. W czerwcu 2010 roku przystąpiło do niego województwo mazowieckie poprzez podpisanie listu intencyjnego pod auspicjami wojewody mazowieckiego. Program jest ogólnopolskim projektem, realizowanym we wszystkich województwach, skierowanym do wielu odbiorców. Poza szeroko rozumianym społeczeństwem, kluczowymi grupami w jego realizacji są: środowisko medyczne (lekarze, pielęgniarki, dyrektorzy szpitali), przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej – zwłaszcza organy założycielskie szpitali, nauczyciele, młodzież szkolna oraz Kościół. Jego celem jest uzyskanie społecznego poparcia dla idei dawstwa narządów pobieranych od osób zmarłych jak również dawców rodzinnych, a także zwiększenie liczby przeszczepów poprzez utworzenie stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach.
Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Szacuje się, że na świecie codziennie umiera piętnaście osób, nie mogąc się doczekać przeszczepu, podczas gdy co czternaście minut kolejna osoba jest kwalifikowana do zabiegów.