Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

To najbardziej poszkodowane gminy w regionie

Starostwo Powiatowe w Radomiu, rc 2015-07-20 15:38:00

Na obszarze powiatu radomskiego najbardziej poszkodowana jest jego północno-zachodnia część, a konkretnie gminy: Zakrzew, Wolanów i część gminy Przytyk. Uszkodzone budynki, pozrywane dachy, połamane drzewa, słupy i zerwane sieci energetyczne, to najczęstsze problemy z jakimi muszą uporać się służby i mieszkańcy. Na temat sytuacji w powiecie obradował Powiatowy zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem starosty Mirosława Ślifirczyka. Jego członkowie zapoznali się z rozmiarem strat i określili najpilniejsze zadania dla wszystkich służb i straży.

Naczelnik Wydziału Operacyjnego Państwowej Straży Pożarnej Robert Prokop poinformował, że w gminie Zakrzew uszkodzonych zostało 26 budynków. W miejscowościach Natalin, Cerekiew, Golędzin i Zatopolice wichura pozrywała dachy z budynków mieszkalnych, połamała drzewa, niektóre wyrwała z korzeniami i poprzewracała płoty. W Dąbrówce Warszawskiej wichura zerwała dach ze szkoły podstawowej. W Rajcu przewrócone zostały słupy energetyczne i zerwane sieci, a w Wierzbicy zapalił się transformator. W Jedlińsku i Przytyku drzewa spadły na samochody. Zniszczone zostały także uprawy, głownie warzywa strączkowe, papryka i pomidory.

Jacek Kozłowski, wpjewoda mazowiecki, jeszcze dziś odwiedzi Zakrzew, aby porozmawiać o skutkach weekendowych wichur.

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu do godziny 4.30 dzisiaj interweniowali 250 razy. Ze względu na bardzo dużą ilość zdarzeń przywieźli dodatkowe dwa podnośniki z okolic Grójca do usuwania strat. Ostatnie dni były też testem służb i działania systemu informowania o zagrożeniach. Strażacy poza odbieraniem „własnych” zgłoszeń, przyjmowali także wiadomości z numeru 112, co znacznie przyśpieszyło działania, pomogło w selekcji informacji i ocenie sytuacji.

W pierwszej kolejności interweniowano w sytuacjach zagrożenia życia, pożarach i wypadkach samochodowych. Pilnie wyjeżdżano także do zerwanych dachów. Przedstawiciele Komendy Miejskiej PSP w Radomiu poruszyli problem magazynowania plandek i folii służących do ochrony budynków mieszkalnych. Zwrócili także uwagę na zaangażowane strażaków ochotników, ukazując ich poświęcenie i zaangażowanie w pomoc ludziom. Dyrektor Rejonu Zakładu Energetycznego Piotr Przybysz poinformował o skutkach wichury i strat w infrastrukturze energetycznej.

Około 5.000 mieszkańców powiatu radomskiego z nocy 19 na 20 lipca nie miało prądu. Dyrektor zwrócił uwagę na dobrą współpracę z PSP przy usuwaniu powalonych drzew. Zapewnił, że dostęp do energii, w poszczególnych rejonach powiatu, przywracany jest sukcesywnie przy zaangażowaniu wszystkich możliwych sił. W czasie posiedzenia zespołu omówiono także procedurę szacowania strat w budynkach mieszkalnych oraz udzielania pomocy osobom poszkodowanym. W gminach dotkniętych żywiołem pracują komisje terenowe oceniające poniesione straty.

Poszkodowani o najszybszą pomoc mogą ubiegać się w gminach, gdzie udzielane są zasiłki celowe do 6 000 złotych mające zaspokoić podstawowe potrzeby bytowe. Na 20 000 zł wsparcia mogą liczyć ci, którzy ponieśli większe szkody i złożą stosowne wnioski do Wojewody za pośrednictwem urzędu gminy. Podsumowując starosta podziękował za dotychczasową współpracę, prosił o gotowość i czujność w kolejnych dniach, na które również zapowiadane są burze i wichury, a także o skoordynowanie działań służb i straży.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych