Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Sytuacja mazowieckiej służby zdrowia

kt, mazovia.pl 2012-11-20 22:00:00

W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyło się posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Spotkanie dotyczyło sytuacji służby zdrowia na Mazowszu.

 

Fot. Konrad Wojnarowski (mazovia.pl)

Uczestnicy debaty, kierując się dobrem pacjentów, apelowali przede wszystkim o zwiększenie nakładów na lecznictwo w województwie mazowieckim. Region pełni znaczącą funkcję w krajowym systemie opieki zdrowotnej, jednak proponowany przez NFZ poziom finansowania na przyszły rok, zbliżony do tego sprzed czterech lat, stawia pod znakiem zapytania ciągłość działania mazowieckich szpitali. Dużo kontrowersji wywołała kwestia kontraktowania świadczeń zdrowotnych przez NFZ, a także stan przygotowań samorządów terytorialnych do przejęcia długów placówek ochrony zdrowia w świetle przepisów ustawy o działalności leczniczej.

Marszałek Adam Struzik zwrócił uwagę na działanie algorytmu podziału środków na ochronę zdrowia. -Zasady, ustalone w 2009 r., wpisują się w mechanizm transferu pieniędzy z województwa mazowieckiego do innych regionów – podkreślił marszałek. Przy obiektywnym wzroście kosztów, propozycja finansowania na poziomie sprzed czterech lat realnie zagraża likwidacją najbardziej zadłużonych placówek. Dlatego marszałek zaapelował, zwłaszcza do uczestniczących w obradach parlamentarzystów, o zdroworozsądkowe, a nie polityczne rozpatrzenie zaistniałego problemu.

Marszałek zaproponował podjęcie trzech kroków – zmianę algorytmu podziału środków, uruchomienie pieniędzy z refundacji leków oraz skorygowanie planu finansowego na 2013 r. Przedstawił również przykładowe wyliczenia statystyczne, potwierdzające dramatyczną sytuację mazowieckich szpitali. Spośród dwudziestu trzech samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej osiemnaście rok 2011 zakończyło ujemnym wynikiem finansowym. Trzynaście spośród nich, nawet po dodaniu kosztów amortyzacji, kolejny rok i tak rozpoczęło na minusie. Straty wyniosły w sumie 48 mln zł. Obecnie sytuacja przedstawia się jeszcze gorzej. Z wyliczeń na 30 września br. wynika, że już szesnaście szpitali ma wynik finansowy ujemny, sięgający 72 mln zł.

Do udziału w dyskusji zaproszono posłów i senatorów z województwa mazowieckiego, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, NFZ, MO NFZ,  m. st. Warszawy, a także przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych