Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Sukcesy naszych licealistów - nagrody po 5 i 2,5 tys. zł

cir 2015-01-19 17:00:00

Młodzi radomianie zorganizowali dzień e-sportu a uczniowie z Warki otworzyli własną szkolną pizzerię. To zwycięskie projekty wyróżnione w ogólnopolskim konkursie Akademia Młodego Przedsiębiorcy. Uczniowie zdobyli fundusze na własną działalność.

Zespół Coopin ze "Staszica", na zdjęciu poniżej Dzikie Bobry z Warki

Projekt Akademia Młodego Przedsiębiorcy został przeprowadzony w 20 szkołach ponadgimnazjalnych z całej Polski, od września do grudnia 2014 r. Wzięło w nim udział ponad 400 licealistów. Uczniowie poznali zasady przedsiębiorczości i zarządzania projektami. Wykonując zadania praktyczne, nauczyli się, jak wymyślać nowe produkty i usługi, pozyskać partnerów biznesowych, zarobić pieniądze i rozpocząć swoją pierwszą w życiu działalność gospodarczą. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Do finału konkursu uczniowie zgłosili ok. 25 firm. Podczas gali finałowej 14 stycznia 2015 r. w AFiBV nagrodzono 4 z nich. 

Zarabiają i mają ochotę na więcej

- Decyzja o wyborze najlepszych projektów nie była łatwa. Uczniowie wykazali się daleko posuniętą kreatywnością, jeśli chodzi o pomysły na własne firmy. Zwycięskie zespoły z sukcesem sprzedawały swoje towary i usługi, odniosły komercyjny sukces i mają ochotę na więcej. To niezwykle nas cieszy i oznacza, że udało nam się rozbudzić w młodzieży ducha przedsiębiorczości – zauważa prof. Krzysztof Rybiński z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, przewodniczący jury konkursu.

Dzień e-sportu

Radomianie zajęli 2. miejsce. Zespół „Coopin” utworzyli uczniowie XI LO z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica w Radomiu: Kamil Adamczyk, Klaudia Piątek, Anita Dadok, Paulina Krok, Sylwia Pawlak. Opiekę merytoryczną sprawowała nauczycielka Milena Jaśkiewicz.

Jury doceniło projekt, w ramach którego uczniowie założyli firmę organizującą turnieje gier komputerowych. Pierwsze tego typu wydarzenie mają już za sobą – przygotowali Dzień e-sportu, którego główną atrakcją był turniej gry w „League of Legends". 

- Uważamy, że warto rozwijać się w tym kierunku, ponieważ mało kto myśli o miastach wielkości Radomia. Warto inwestować w e-sport wszędzie, gdzie jest wystarczająco dużo zainteresowanych udziałem w tego typu wydarzeniach. Zorganizowaliśmy imprezę, przyszli widzowie, uczestnicy turnieju, zdobyliśmy bezcenne doświadczenie, które pokazało nam, że organizacja takich imprez nie jest tak ciężka, jak uważaliśmy. Naszym następnym projektem będzie „Nauczanie i granie” – wystawa pokazująca zależności między wynikami szkolnymi, a graniem lub wyborem gier wideo – zapowiada Kamil Adamczyk, lider Zespołu Coopin.

W nagrodę uczniowie otrzymali 5 tys. zł na rozwinięcie działalności, tablety oraz finansowanie studiów w AFIBV. 

Dzikie Bobry sprzedają pizzę

Z kolei uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce postanowili sprzedawać pizzę w swojej szkole. Ich pomysł spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem innych uczniów, dziennie są w stanie sprzedać prawie 400 porcji pizzy. Warecki zespół Dzikie Bobry tworzą Anastazja Lipiec, Ada Wieczorek, Natalia Lipińska oraz Dawid Rybarczyk. Opiekunem projektu była nauczycielka Aneta Wodzińska. 

Jury składające się z młodych przedsiębiorców, którzy mają już za sobą pierwsze duże sukcesy,  zdecydowało o przyznaniu grupie dodatkowej 4. nagrody. Licealiści otrzymali 2,5 tys. zł na rozwinięcie działalności. 

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy wziąć udział w projekcie Akademia Młodego Przedsiębiorcy. Pomogło nam to w rozwinięciu naszych cech przedsiębiorczych. Dziękujemy, że jury dostrzegło w nas potencjał i dało nam szansę na rozkręcenie własnego biznesu. Dzięki temu w przyszłości będziemy wiedzieć, jak prowadzić działalność gospodarczą. Projekt zmobilizował nas do przemyśleń, czym będziemy zajmować się w przyszłości. Wyróżnienie, które otrzymaliśmy, jest dla nas bardzo ważne, ponieważ utwierdziło nas w przekonaniu, że każdy ma szansę zostać przedsiębiorcą w tak młodym wieku – podkreśla Anastazja Lipiec – liderka zespołu Dzikie Bobry.

To może być realny biznes  

Pierwsze miejsce w konkursie Akademia Młodego Przedsiębiorcy zajęła grupa „Graniteria” z Zespołu Szkół w Strzegomiu (produkcja i sprzedaż biżuterii z granitu), trzecie – grupa „Przyjaźni.pl” (organizacja przyjęć dla dzieci) również z Zespołu Szkół ze Strzegomia. 

- W polskich liceach i gimnazjach jest bardzo wielu przyszłych przedsiębiorców. Chcemy im pokazać, że mogą własne zdolności przekuć w realny biznes oraz że warto rozwijać swój talent. Młodzi Polacy chętnie uczą się przedsiębiorczości i to od razu w praktyce – rozwijają własne pomysły i zakładają firmy, a Bank Zachodni WBK chce im w tym pomagać, chce być dla nich partnerem ? podkreśla Michał Kuczmierowski, dyrektor Santander Universidades realizowanego w Polsce przez Bank Zachodni WBK.

Dodatkowe informacje na temat projektu można uzyskać na stronie: www.amp.vistula.edu.pl oraz www.vistula.edu.pl. 

Organizatorzy Akademii Młodego Przedsiębiorcy: Akademia Finansów i Biznesu Vistula we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK w ramach Santander Universidades oraz Project Management Institute. 

Patron honorowy: Ministerstwo Edukacji Narodowej. Patroni medialni: studentnews.pl, Perspektywy.  

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych