Pełny opis działań STOP „Janosikowe” znajduje się na tutaj.
We współpracy z obywatelami, samorządami i władzami lokalnymi, stołeczny przedsiębiorca i społecznik Rafał Szczepański rozpoczął akcję STOP „Janosikowe”, która zaowocowała złożeniem w Sejmie obywatelskiego projektu nowelizacji tzw. ustawy janosikowej. Prace nad zmianą przepisów, których niekonstytucyjność orzekł Trybunał Konstytucyjny, trwają obecnie w parlamencie.
- Zmiany stały się możliwe dzięki zaangażowaniu i pracy bardzo wielu osób. Dobre rzeczy jest trudno zrealizować - trzeba dużo ludzi dobrej woli, by osiągnąć cel - opowiada Rafał Szczepański. - To warto robić, bo jednak działalność społeczna, angażująca obywateli jest niezbędna - i to nie tylko z powodu założonych celów, ale - powiem górnolotnie - z punktu istnienia naszego państwa. Tego typu nagrody pokazują, że warto się starać, że warto uczestniczyć, warto nakreślać ambitne cele i potem je realizować - podsumował.
Jednym z efektów wspólnego działania samorządu województwa i komitetu STOP „Janosikowe” jest decyzja Sejmu o zmniejszeniu „janosikowego” dla Mazowsza o 200 mln zł w 2015 r.
- Uważam, że ta inicjatywa była wzięta pod uwagę przez Trybunał Konstytucyjny, bo pokazywała, że mamy do czynienia nie tylko z problemem administracyjnym czy problemem z dziedziny finansów publicznych, ale również z problemem społecznym. Tego typu inicjatywy zasługują na uznanie - argumentuje nominację marszałek Adam Struzik.
STOP „Janosikowe” zostało zgłoszone w jednej z trzech kategorii – „Obywatelska Inicjatywa Lokalna”. Prawdopodobnie w maju poznamy laureatów.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>