- Apeluję o zachowanie ostrożności w okolicach brzegu Wisły. Sytuacja jest stabilna i nie wymaga wprowadzenia zakazu wstępu na wały, ale nie traktujmy ich jako miejsca wycieczek - powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
W środę Wisła w Warszawie osiągnęła kulminacyjny punkt - 697 cm. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w czwartek woda w stolicy ma opaść do 630 cm, a w piątek do 530 cm. Obecnie poziom Wisły podnosi się do stanów alarmowych w nadwiślańskich powiatach na północ i zachód od stolicy. W Modlinie w kulminacyjnym momencie woda może wzrosnąć do 780 cm, natomiast w Wyszogrodzie ze środy na czwartek do 685 cm. Poziom rzeki nie dojdzie do poziomu fali powodziowej z 2010 roku, będzie niemal metr niższy. Na południu Mazowsza woda w Wiśle będzie powoli opadać. W czwartek na wodowskazie w Gusinie woda ma spaść poniżej poziomu alarmowego (do 390 cm). Na Bugu i Narwi nie prognozuje się przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Samorządy ogłaszają podwyższone stany gotowości służb – alarmy przeciwpowodziowe wprowadzono w dziesięciu powiatach: lipskim, kozienickim, garwolińskim, piaseczyńskim, otwockim, sochaczewskim, płońskim, płockim, legionowskim, nowodworskim oraz w Warszawie i w gminie Przyłęk. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w gminie Łomianki, w Warce oraz w Płocku. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego całodobowo monitoruje i analizuje sytuację, zapewnia też bieżącą wymianę informacji m.in. z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego, Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Wojewoda mazowiecki zalecił m.in. kontrolę miejsc przy wałach przeciwpowodziowych oraz postawienie w stan gotowości służb w województwie. 14 maja Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wysłał do starostów i prezydentów miast prognozę na nadchodzące dni oraz rekomendacje, wśród których znalazły się m.in.: przegląd magazynów powodziowych, kanalizacji ściekowej i burzowej oraz przepustów drogowych. Dodatkowo, zabezpieczone mają zostać obszary, w których są prowadzone modernizacje oraz remonty wałów. W stan gotowości postawionych zostało m.in. 14 kompanii straży pożarnej, liczących łącznie ponad 700 osób. Policja ma pozostawać w stałym kontakcie z zarządcami dróg, a straż rybacka patrolować miejsca wykorzystywane przez rybaków oraz wędkarzy.
Wojewoda Jacek Kozłowski osobiście kontrolował w niedzielę przygotowania do przyjęcia fali wezbraniowej na południu województwa. Wały przeciwpowodziowe w okolicach Kozienic w poniedziałek wizytował wicewojewoda Dariusz Piątek.