"W regionie radomskim w 2011 r. ograniczono zagrożenie przestępczością i jednocześnie poprawiono wykrywalność przestępstw" – powiedział Rafał Korczak, Zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Komendanta Policji. W porównaniu do 2010 r. odnotowano mniej rozbojów, wzrósł też o 10 % wskaźnik ich wykrycia – do 83%. Zmalała liczba bójek oraz zwiększyła się ich wykrywalność – do 84,5%. Mimo, że wzrosła ilość kradzieży w tym kradzieży samochodów, wskaźnik ich wykrycia podwyższył się odpowiednio do 40% oraz do 29%. Zmniejszyła się natomiast ilość włamań, wzrósł też wskaźnik ich wykrycia – do 37%.
W ubiegłym roku w regionie radomskim w 957 wypadkach drogowych zginęło 121 osób. Niechronieni uczestnicy ruchu stanowili ponad połowę (55%) wśród zabitych, z czego piesi – 40,5 %, motocykliści – 7%, rowerzyści – 5%. Jednocześnie sami spowodowali 241 wypadków, co stanowi 25% wszystkich kolizji, do jakich doszło w regionie. W większości przypadków (69%) niechronieni uczestnicy ruchu drogowego ulegli wypadkom w czasie od zmierzchu do świtu. "Aby poprawić bezpieczeństwo pieszych na drogach, konieczne jest zapewnienie ich właściwej widoczności i lepsze oświetlenie dróg" – apeluje Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. W 2012 r. priorytetem mazowieckiej policji będzie dalsze ograniczanie przestępczości, poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz podczas imprez masowych. "Kluczowe jest zapewnienie szybkiej reakcji na zdarzenie i właściwy, kompetentny kontakt z każdym potrzebującym pomocy. Odpowiadanie na potrzeby społeczne jest istotą policyjnej służby" – podkreśla Rafał Korczak, Zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Komendanta Policji. Nacisk będzie też kładziony na podniesienie jakości czynności prowadzonych na miejscu przestępstwa. Podejmowane będą również przedsięwzięcia zapobiegające przestępczości nieletnich oraz podnoszące bezpieczeństwo ludzi starszych.
W południowej części województwa mazowieckiego w ubiegłym roku straż pożarna interweniowała 10024 razy, w tym 4024 razy wyjeżdżała do pożarów. Najwięcej z nich wybuchło na terenie powiatu radomskiego (1999), najmniej w zwoleńskim (107). Na przełomie zimy i wiosny wzrasta ilość pożarów łąk i nieużytków rolnych. Pożary te, w głównej mierze, spowodowane są wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. "W ubiegłym roku w regionie odnotowano 2.003 pożarów traw – najwięcej w powiatach: radomskim, szydłowieckim i Radomiu. Stanowi to zagrożenie dla życia ludzkiego, zwierząt oraz wznieca ogień w lasach. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody i o lasach, za wypalanie traw w miejscach niedozwolonych grożą kary – od grzywien sięgających 5 tys. zł do pozbawienia wolności nawet do 10 lat" - powiedział Gustaw Mikołajczyk, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. W 2011 r. kontynuowano usprawnianie Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego (KSRG). Dotacje dla jednostek OSP włączonych do KSRG w 2011 r. w obszarze radomskim wyniosły 2,4 mln zł. Dla Państwowej Straży Pożarnej w regionie zakupiono m.in. ciężki samochód ratownictwa technicznego, nośnik kontenerów z przyczepą, samochód specjalny – drabinę, przyczepę transportową oraz sprzęt specjalistyczny, np. węże, piły, agregaty prądotwórcze, kamery termowizyjne, sanie wodno – lodowe, motopompy.
Plan ratownictwa medycznego województwa mazowieckiego ulega kolejnym zmianom w celu dalszego skracania czasu dojazdu karetki do pacjenta. Zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami, na Mazowszu zmniejszono liczbę rejonów operacyjnych z dyspozytorniami - z dotychczasowych 29 utworzonych będzie 6. Radom będzie podlegać pod rejon operacyjny nr 3 z dyspozytornią w Radomiu. Przypada na niego 30 zespołów ratownictwa medycznego. Po konsultacjach planu z przedstawicielami samorządów, trwających od 8 do 22 lutego br., uwzględniono przedstawione sugestie i zmieniono lokalizację sześciu miejsc wyczekiwania karetek w powiatach: grójeckim (Grójec, Warka, Nowe Miasto nad Pilicą, Mogielnica) białobrzeskim (Białobrzegi) i przysuskim (Przysucha) – dołączono je do rejonu nr 3. (Początkowo miały przynależeć do rejonu nr 6). W wyniku konsultacji zmieniono również lokalizację jednego z miejsc wyczekiwania karetek w powiecie kozienickim: z proponowanego Magnuszewa na Świerże Górne. Zmiany będą wdrażane elastycznie. Początkowo, tam gdzie to potrzebne, utrzymane zostaną dotychczasowe dyspozytornie - do czasu pełnego dostosowania łączności i bezpiecznego funkcjonowania centrów dyspozytorskich. Ponadto, przewiduje się doskonalenie współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Na terenie Mazowsza funkcjonują dwa śmigłowcowe zespoły ratownictwa medycznego (eurocoptery), które stacjonują w Warszawie i w Płocku, a także dwie sezonowe karetki wodne (Zegrze i Płock). Każda dyspozytornia ma już spis miejsc przystosowanych do startów i lądowań oraz mapę zasięgu śmigłowców stacjonujących w sąsiednich województwach. Po konsultacjach z przedstawicielami samorządów, plan został przekazany do zatwierdzenia przez ministra zdrowia. Po akceptacji, dokument wejdzie w życie 1 lipca 2012 r. i będzie obowiązywał przez trzy lata.
Podczas spotkania wojewody mazowieckiego przypomniano samorządowcom o konieczności publikowania oświadczeń majątkowych w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) w sposób zapewniający wszystkim zainteresowanym łatwy i szybki dostęp do ich treści. Pamiętajmy, że publikacja oświadczeń majątkowych to przejaw jawności działania organów administracji publicznej. "Niestety obowiązek umieszczania oświadczeń w Biuletynie Informacji Publicznej czasami realizowany jest w sposób, który utrudnia do nich dostęp" – powiedziała Magdalena Kamińska, dyrektor Biura Ochrony Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Problemy z dostępnością oświadczeń w Biuletynie Informacji Publicznej polegają m.in. na ich nieczytelności, braku możliwości otworzenia plików, błędach wczytywania czy braku dostępu do BIP danej jednostki samorządu terytorialnego
Omówiono również nowe regulacje prawne w zakresie wygaszania przez wojewodę mandatów oraz zwoływania przez niego sesji rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa.