– Zaprezentowaliśmy ostatnie informacje z naszego RPO po decyzji Komisji Europejskiej, które są bezpośrednią wytyczną do tego, jak przygotowywać inwestycje w ramach planów RIT – poinformowała prowadząca spotkanie Agnieszka Rypińska dyrektor departamentu rozwoju regionalnego i funduszy europejskich w urzędzie marszałkowskim.
Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem – przybyło ponad 100 osób. Było mnóstwo pytań, były wyrażane wątpliwości, które mam nadzieję udało się rozwiać. Samorządowcy po dwugodzinnej dyskusji zapowiedzieli, że przygotują plany inwestycyjne.
Przyjęte na początku roku RPO WM 2014-202 daje beneficjentom z Mazowsza ponad 2 mld euro do wykorzystania. Nowością będzie wprowadzony przez Komisję Europejską ZIT, czyli mechanizm Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, który stworzony został dla Warszawy i obszaru funkcjonalnego wokół stolicy (na ich projekty Komisje Europejska przeznaczyła 165 mln euro).
Terytorialne podejście do myślenia o rozwoju subregionów przyświecało stworzeniu przez zarząd województwa Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT). Chodzi o zainspirowanie samorządów lokalnych do wspólnej realizacji kilku inwestycji, które razem będą tworzyć spójny systemowo projekt np. transportowy.
Założenia dla RIT-ów są takie, że w każdym subregionie liderem jest główne miasto – Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce. Dla każdego z tych RIT-ów musi powstać jeden plan działań. Będą ogłaszane odrębne konkursy na wybór inwestycji wynikających z planów inwestycyjnych dla subregionów objętych tzw. OSI problemowymi (OSI – obszary strategicznej interwencji). Natomiast projekty towarzyszące finansowane z EFS będą promowane przyznaniem dodatkowych punktów podczas oceny wniosków projektowych z racji tego, że są częścią RIT-u.
Przebieg prac nad RIT-ami
Do końca pierwszego kwartału samorządy tworzące RIT muszą przekazać do urzędu marszałkowskiego plany inwestycyjne zgodne z zaktualizowanym RPO WM 2014-2020. Zostaną one zweryfikowane przez zespoły robocze i jeśli zajdzie potrzeba – urzędnicy prześlą informację, co należy zmienić, żeby projekty wchodzące w skład planów były zgodne z założeniami RPO WM.
W tym czasie przygotowywane są kryteria konkursowe oraz ramy konkursów – zarówno ogólne, jak i dla działań dedykowanych RIT-om, które później musi zaakceptować Komitet Monitorujący. Dopiero wówczas nastąpi ogłoszenie konkursów. Po zatwierdzeniu przez zarząd list z wybranymi projektami zostaną podpisane umowy. W nowym RPO WM będzie dodatkowo możliwość realizowania projektów partnerskich – bez ograniczenia terytorialnego oraz tematycznego.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>