Filmy kręcone na Mazowszu wymieniać można długo – „Rejs”, „Pan Tadeusz”, „Ranczo”, „Ogniem i mieczem”, „Trędowata”, „CK Dezerterzy”, „Czterej pancerni i pies”, „Stawka większa niż życie”, „Europa Europa”, „Tatarak”, „Klan”, „Złotopolscy”, „1920. Bitwa Warszawska”, „Noce i dnie”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Generał Nil”, „Znachor”, „Panny z Wilka”, „Brunet wieczorową porą”, „Boża Podszewka”, „Cwał”, „M jak miłość”, „Na dobre i na złe”, „Plebania”, „Czas honoru”, „Testosteron” czy „Ciało”.
Mazowsze posiada wiele atutów sprzyjających rozwojowi turystki filmowej i wykorzystaniu skojarzeń filmowych do budowania spójnego przekazu promocyjnego. Bogactwo obiektów historycznych i zabytkowych o znaczeniu kulturowym, najlepsze w kraju skanseny kultywujące tradycje ludowe i szlacheckie, dobrze zachowane fortyfikacje wojenne, liczne odrestaurowane pałace i zamki – to tylko wybrane przykłady. Duża liczba kręconych tu filmów, zarówno tych kultowych, jak i najnowszych seriali i komedii, umożliwia stworzenie atrakcyjnej „filmowo-serialowej” oferty turystycznej. Już w tym roku ogłoszony zostanie otwarty konkurs dla organizacji pozarządowych na przygotowanie i realizację zaproponowanych w przeprowadzonej analizie tras turystycznych – m.in. kultowe komedie PRLu, seriale, lektury szkolne (propozycja dla szkół) czy mistrzowie kina (propozycja dla turystów ceniących największe polskie produkcje).Będzie to pierwsza taka inicjatywa w kraju. Partnerem merytorycznym projektu jest Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna.
Filmowe szlaki turystyczne pokażą Mazowsze w zupełnie inny sposób niż do tej pory. Będziemy promować te miejsca i zabytki, które znamy z licznych filmów czy seriali. Ich piękno i wyjątkowość docenili reżyserzy i scenarzyści, teraz będą je mogli poznać także turyści – podkreślił członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk.