Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Składanie wniosków o abolicję dobiega końca

dag 2012-06-29 17:00:00

Poniedziałek 2 lipca będzie ostatnim dniem składania wniosków o abolicję. Do tej pory cudzoziemcy złożyli 8377 wniosków. Najwięcej - 6496 – u wojewody mazowieckiego. Wydano już 2326 pozytywnych i 594 negatywnych decyzji. Wnioski można składać też pocztą (decyduje data stempla).  

Najczęściej o abolicję wnioskowali mieszkańcy Wietnamu – złożyli 1977 wniosków. Wpłynęło także 1839 podań od obywateli Ukrainy i 1277 od obywateli Pakistanu. Najwięcej wniosków w skali kraju - 6496 – nielegalnie przebywający cudzoziemcy złożyli do wojewody mazowieckiego, który wydał już 1654 pozytywnych decyzji. Jesteśmy usatysfakcjonowani z wyników akcji abolicyjnej, która właśnie dobiega końca. Cieszy nie tyle liczba złożonych wniosków, co decyzji pozytywnych. Teraz czas, by umożliwić pozostałym cudzoziemcom legalizację swojego pobytu w trybie systemowym, na łatwiejszych warunkach. Czas na nową ustawę o cudzoziemcach, której wejścia w Zycie spodziewamy się w styczniu 2013 roku - powiedział Rafał Rogala, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Poniedziałek 2 lipca będzie ostatnim dniem składania wniosków. Od początku trwania abolicji dokładaliśmy wszelkich starań, by cudzoziemcy obsługiwani byli sprawnie. Staraliśmy się dotrzeć z informacją do jak najszerszej grupy cudzoziemców, pomagaliśmy wypełniać wnioski. Cieszę się, że tak wielu cudzoziemców skorzystało z tej szansy, a tych, którzy jeszcze się wahają zapraszam do urzędu jeszcze w poniedziałek. Przyjmujemy od 10 rano do ostatniego klienta – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Osoby, które nie będą miały możliwości osobistego złożenia wniosku mogą uczynić to drogą pocztową, pod uwagę będzie brana data stempla pocztowego. Ponadto infolinia 22/60 175 25 będzie dodatkowo czynna w sobotę i w niedzielę (30 czerwca i 1 lipca) w godzinach 10.00-14.00.

Z powodu niespełnienia wymogów ustawy abolicyjnej wydano 594 decyzje odmawiające zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Niejednokrotnie były to przypadki osób, którym zależało na tzw. małej abolicji, czyli legalnym wyjeździe z Polski. Taką możliwość dawało samo złożenie kompletnego wniosku - cudzoziemiec otrzymuje bowiem w paszporcie stempel, który jest potwierdzeniem jego legalnego pobytu do czasu wydania ostatecznej decyzji. Może bez konsekwencji opuścić teren Polski. Na Mazowszu odmówiono abolicji 468 cudzoziemcom.

Cudzoziemcy, którzy złożyli wnioski, do czasu wydania ostatecznej decyzji przebywają w Polsce legalnie. Uzyskanie prawa do legalnego pobytu w ramach procedury abolicyjnej umożliwi im korzystanie w pełni z praw socjalnych i pracowniczych. Cudzoziemcy, którzy wniosą o abolicję i otrzymają pozytywną decyzję, mogą podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez dodatkowego zezwolenia, które będzie wymagane tylko w przypadku umów cywilnoprawnych takich jak umowa zlecenie czy o dzieło. Wszyscy, którzy zalegalizują swój pobyt w trybie abolicji, będą mogli także składać wizyty w krajach pochodzenia bez obawy o możliwość powrotu do Polski. Ich dane zostaną także wykreślenie z wykazu cudzoziemców niepożądanych w kraju. Po upływie ważności decyzji abolicyjnej, w celu przedłużenia legalnego pobytu, cudzoziemcy będą mogli skorzystać ze zwykłego trybu jego legalizacji.

Ustawa abolicyjna obowiązuje od 1 stycznia 2012 roku do 2 lipca 2012 roku. Obejmuje osoby, które przebywają w Polsce nielegalnie i nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 roku. Cudzoziemcy, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy i wobec których orzeczono o wydaleniu z terytorium RP skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich pobyt jest nieprzerwany od 1 stycznia 2010 roku. Abolicja obejmuje także wszystkich, wobec których 1 stycznia 2010 roku trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy. 

Szczegółowe informacje na temat procedury, w tym o miejscach składania wniosków i niezbędnych dokumentach znajdują się na stronie internetowej abolicja.gov.pl, a także na stronach urzędów wojewódzkich (np. www.mazowieckie.pl pod banerem „Abolicja dla cudzoziemców”) i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Urząd do Spraw Cudzoziemców uruchomił telefon informacyjny: 22 601 75 25. 

Poniżej zamieszamy komunikaty dotyczące udogodnień dla cudzoziemców w związku z ostatnim dniem składania wniosków o abolicję w języku polskim, angielskim, rosyjskim i wietnamskim:

Telefon informacyjny o abolicji 22/ 60 175 25 będzie dodatkowo czynny w sobotę i niedzielę (30 czerwca i 1 lipca) w godzinach 10.00-14.00. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych