Namysł i troska nad ochroną naturalnego środowiska, propagowanie ekologicznego stylu życia nie zamyka się w statutowych założeniach edukacyjnych garbackiego Technikum Leśnego i Drzewnego, ale konsekwentnie uzewnętrznia w działaniu, angażując nie tylko lokalnie cały Zespół Szkół.
W tegoroczną akcję ekologiczną, która odbyła się 5 czerwca - jak wszystkie poprzednie Siw tym samym miejscu - na „Grzybku” nad Zalewem „Polanka” włączyły się miejscowa Szkoła Podstawowa, Publiczne Gimnazjum, Gminne Centrum Rekreacji, Sportu i Promocji w Garbatce-Letnisku oraz Zespół Szkół z Ursynowa koło Kozienic.
Bohaterem VII Sprzątania Garbatki był znowu konkretny fragment w Rezerwacie Puszczy Kozienickiej. Podzieleni na grupy młodzi ekolodzy, wcześniej stosownie przeszkoleni, ubrani, wyposażeni w worki i rękawiczki, w wyznaczonych rejonach eksplorowali słynną Górę Wydmową nad Brzeźniczką z otaczającym ją terenem. Wyszli ze szkolnych ławek, ról uczniów i wystąpili jako poszukiwacze śmieci. Zwłaszcza, że za takie „skarby” w Konkursie na Największego Śmiecia czekały cenne nagrody. Jak poinformował konferansjer, nauczyciel przedmiotów zawodowych Marcin Tomaszewski: - W ubiegłych latach wyciągnięto z lasu plastikowego delfina, sedes, koło ratunkowe, pół wersalki…
Ustawione przy „Grzybku” przed południem stosy worków ze śmieciami po bezrefleksyjnych konsumentach przestrzegały jak żyć i czynić nie wolno. A zabawa na skraju Puszczy Kozienickiej, integrująca młodzież rożnych szkół, w różnym wieku, była jednocześnie nauką wrażliwości ekologicznej, odpowiedzialności etycznej za wpływ na kształtowanie własnego otoczenia. Zwrócili już na to uwagę jej organizatorzy, otwierając imprezę po dźwiękach trąbki Koła Sygnalistów z Technikum Leśnego - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Mirosław Dziedzicki i Marek Przedniczek z Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka” - VII Sprzątanie Garbatki doszło do skutku w głównej mierze dzięki środkom unijnym pozyskanym z pomocą LGD i Starostwa Powiatowego w Kozienicach.
Do pomyślności akcji pod patronatem Janusza Stąpóra - starosty Powiatu Kozienickiego, Czesława Czechyry - posła na Sejm RP, Andrzeja Daniluka - dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Sylwestra Chołasa - dyrektora Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Kozienickiego Parku Krajobrazowego przyczynili się również Przemysław Grzybek - naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kozienicach, Michał Lenard- dyrektor Zakładu Karnego w Żytkowicach, Paweł Kibil - ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego 22. Pułku Ułanów, Robert Grygiel - znany społecznik, Radny Powiatu Kozienickiego, właściciele sklepów w Garbatce - Henryk Banaś, Henryk Korycki, Andrzej Ostrowski, Renata Wołos, tutejszy Urząd Gminy.
VII Sprzątaniu Garbatki towarzyszyły opracowane przez nauczycieli konkursy związane z wiedzą o lesie: rozpoznawanie owadów, nasion (Krzysztof Giedyk), z drewnem i jego obróbką: cięcie metodą „twoja - moja”, piłowanie piłą poprzeczną, rozkładanie pilarki, rzeźba w drewnie lipowym, wbijanie gwoździ, układanie wieży z małych klocków, grupa pokazowa z wyrzynarką i wypalarką (Krzysztof Brydziński, Robert Hadam, Marcin Tomaszewski, Bogusław Szumilas), ze sportem: rzut beretem, hula hop, przeciąganie liny (Tomasz Lewikowski).
Na „Polance” stały dwie wystawy - z konkursu ekologicznego „Ekologia wśród nas” przygotowanego przez samorząd uczniów garbackiego Zespołu Szkół Samorządowych (m.in. pod opieką Anny Śmietanki, prace Gabrieli Kołtun, Beaty Kupis, Katarzyny Molendowskiej, Natalii Rokity, Karoliny Styczyńskiej, Magdaleny Szewczyk, Agnieszki Wójcickiej, Sylwii Stasiak) oraz ekspozycja prac uczniów Technikum Drzewnego, w tym nagrodzonych na Międzynarodowych Targach Poznańskich „Wyczarowane z drewna”. Ponadto był grill, możliwość wyciągnięcia wygranego losu na loterii fantowej, jazdy konnej, na ekologicznym rowerze, całym w liściach i kwiatach.
W amfiteatrze na „Grzybku” udekorowanym w eko- hasła zaprezentowała się w części artystycznej młodzież z garbackich szkół - Zespołu Szkół Samorządowych (program ekologiczny opracowały Barbary Leśniak, Karoliny Matejszczak, oprawę muzyczną Dariusz Rodakowski) i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych (występy Kabaretu „Składak”- przygotowała prowadząca imprezę Katarzyna Szymańska, koncert żeńskiego kwartetu rockowego „Detonator” z wokalistką Julitą Stan).
Na zakończenie VII Sprzątania Garbatki wręczono uczestnikom nagrody ufundowane przez patronów i sponsorów.