Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Sejmik kontra wojewoda. Będzie pomoc Mazowsza dla gmin poszkodowanych w nawałnicy

cir, mazovia.pl 2017-08-30 08:05:00

Radni wojewódzcy, na wtorkowym, pierwszym po wakacyjnej przerwie posiedzeniu, m.in. zgodzili się na przyznanie pomocy finansowej czterem gminom poszkodowanym w wyniku sierpniowej nawałnicy. Przyjęli też stanowisko dotyczące działań wojewody wobec samorządu Mazowsza.

Mazowsze przekaże 1,32 mln zł gminom Staroźreby (województwo mazowieckie), Sośno (województwo kujawsko-pomorskie) oraz Lipusz i Dziemiany (województwo pomorskie), poszkodowanym w wyniku nawałnic, jakie przeszły przez Polskę 10 i 11 sierpnia br. Gminy te zwróciły się do Samorządu Województwa Mazowieckiego o udzielenie pomocy finansowej w związku z poniesionymi stratami.

Sejmik przyjął stanowisko, w którym „wyraża głębokie oburzenie działaniami podejmowanymi przez służby wojewody mazowieckiego w celu pozbawienia Samorządu Województwa Mazowieckiego należnych mu pomieszczeń w budynku przy placu Bankowym 3/5 w Warszawie, stanowiących siedzibę (…) nieprzerwanie od 1 stycznia 1999 r. Samorząd Województwa Mazowieckiego, od chwili jego powstania, nie został wyposażony przez Skarb Państwa, reprezentowany przez wojewodę mazowieckiego, w mienie mające służyć wykonywaniu zadań samorządowych.” 

Sejmik „uznaje za konieczne podjęcie przez Zarząd Województwa Mazowieckiego wszelkich działań prawnych, mających na celu nabycie udziału we współwłasności ww. nieruchomości, jak również przeciwstawienie się działaniom Wojewody Mazowieckiego nakierowanym na pozbawienie Sejmiku Województwa Mazowieckiego dotychczasowej siedziby”.

Radni zgodzili się na zaskarżenie rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody mazowieckiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wojewoda stwierdził nieważność statutu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w części dotyczącej:

- skutecznego zawiadomienia o planowanych posiedzeniach członków organów funduszu, warunkującego ważność podejmowanych przez nich uchwał (§3 ust. 2),

- odmowy powołania przez zarząd województwa członków zarządu funduszu i wskazania przez radę nadzorczą funduszu innych kandydatów w miejsce tych, którzy nie uzyskali akceptacji zarządu województwa (§ 12 ust. 3).

Zdaniem radnych wojewoda nie posiadał podstaw prawnych do stwierdzenia nieważności.

Sejmik odpowiedział również na petycję mieszkańców gminy Wilga, niezgadzających się na budowę linii 400 kV Kozienice – Miłosna. Ze względu na tzw. specustawę przesyłową, przygotowanie tej inwestycji nie należy do kompetencji Samorządu Województwa Mazowieckiego. Sejmik uznał więc petycję za niezasadną. 

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych