Jak czytamy na radioradom.pl, w ramach zadania zostaną podwyższone mury zabytku z wykorzystaniem kamieni z lokalnych złóż iłżeckich. Ma to zagwarantować zbieżność materiału nowego z historycznym. Powstaną także tarasy widokowe wykonane z rodzimego gatunku drewna.
Wzmocnienie oryginalnych murów kamiennych zamku jest prowadzone w szerokim zakresie. W pierwszym etapie zostaną oczyszczone ściany i mury z roślinności oraz część wtórnych przemurowań. Podwyższenie muru zamku w Iłży ma za zadanie ochronić, wzmocnić i osłonić oryginalną materię przed zawaleniem i erozją. Kamień i zaprawy, drewno, ceglane posadzki, ręcznie kute kraty - wszystkie wykorzystywane materiały będą analogiczne do tych, które były używane w okresie budowy zamku. Podczas przebudowy prowadzony będzie stały nadzór archeologiczny oraz konserwatorski. W przypadku nagłych odkryć umożliwi on na szybką reakcje.
Inwestycję wykona wybrana w drodze przetargu zwycięska firma z Warszawy, która za swoje prace dostanie ponad 3,6 mln zł. Na ten cel Iłża otrzymała 550 tys. zł dotacji od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz 350 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.