Konsultacje będą trwały do 29 lutego 2012 roku. Ich celem jest włączenie społeczeństwa do procesu aktualizacji planów gospodarowania wodami. Daje to możliwość znacznie dokładniejszego przeanalizowania występowania problemów w poszczególnych regionach kraju. Ich właściwa identyfikacja pozwala na trafne działania naprawcze. Administracja, społeczności lokalne oraz organizacje pozarządowe borykając się z różnymi problemami jakości wody i jej ilością, są w stanie wskazać wiele lokalnych problemów gospodarki wodnej oraz propozycji ich naprawienia.
Dokumenty konsultacyjne („Harmonogram i program prac…”, „Przegląd istotnych problemów gospodarki wodnej dla obszarów dorzeczy”) zostały rozesłane do urzędów marszałkowskich, miast, powiatów i niektórych gmin oraz wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, instytutów naukowo-badawczych, szkół wyższych, organizacji pozarządowych i użytkowników wód znajdujących się na terenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Obowiązek przeprowadzenia konsultacji społecznych wynika z Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW) 2000/60/WE. Jest to nowa polityka zarządzania wodami, która podejmuje próbę rozwiązywania problemów gospodarki wodnej przy zaangażowaniu społeczeństwa w procesie podejmowania decyzji. Głównym celem RDW jest osiągnięcie dobrego stanu wód do 2015 roku poprzez ochronę wszystkich wód (rzeki, jeziora, wody przybrzeżne, wody podziemne) i ochronę ekosystemów przed degradacją. Chodzi głównie o zapewnienie obecnym i przyszłym pokoleniom dobrej jakości wody oraz umożliwienie korzystania z wody na potrzeby przemysłu i rolnictwa przy zachowaniu i ochronie środowiska naturalnego.
Konsultacje społeczne przeprowadzane są przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przy współpracy z regionalnymi zarządami gospodarki wodnej w Polsce. Dokumenty do pobrania znajdują się na stronie RZGW w Warszawie. Wszystkie informacje dotyczące RDW znajdują się na specjalnej stronie www.rdw.org.pl