Przypomnijmy: w kwietniu Miasto Radom wraz ze wszystkimi powiatami Regionu Radomskiego oraz Szpitalami Wojewódzkimi złożyło wspólny projekt dotyczący modernizacji, przebudowy i wyposażenia wszystkich szpitali znajdujących się na tym terenie. Ma on na celu poprawę dostępności mieszkańców do publicznej służby zdrowia i poprawę trudnej sytuacji szpitali.
Niedawno Urząd Marszałkowski poprosił samorządy i szpitale o podzielenie projektu na część dotyczącą inwestycji budowlanych i cześć dotyczącą zakupu sprzętu. Spotkanie miało na celu wyjaśnienie, po co ten podział oraz jak technicznie ma on zostać wykonany.
Jak dowiedzieliśmy się na czwartkowym spotkaniu Samorząd Województwa zamierza „wyrzucić” z dofinansowania wszystkie wydatki dotyczące części budowlanej, mimo iż możliwe jest finansowanie takich wydatków. Zarząd jednak zawęża możliwą pomoc do zakupu samego sprzętu.
Słowa te znajdują potwierdzenie w piśmie przysłanym do nas przez Pana Marszałka:
„Jednocześnie odpowiadając na Państwa pismo WFU.0449.6.2.1.2013.MPK z dnia 6 sierpnia 2014 r. w sprawie doprecyzowania zasad, zgodnie z którymi powinien zostać uzupełniony Plan działań RIT dla subregionu Radomskiego, uprzejmie informuję, że zgodnie z założeniami przyjętymi przez Zarząd Województwa Mazowieckiego w ramach RIT ze środków przewidzianych w PI 9.1 planowane jest wsparcie zakupu sprzętu i wyposażenia. Koszty ewentualnych robót budowlanych będą mogły być pokryte w ramach PI wspierających termomodernizację lub rewitalizację [w całym województwie na rewitalizację przeznaczono jedynie ok.60mln zł – przypis własny]. Wyżej wskazane ograniczenie wymuszone jest niskimi środkami na wsparcie inwestycji w obszarze ochrony zdrowia. (…)
W związku z powyższym prezentując wartości wybranych przez Państwa wskaźników proszę odnieść się jedynie do kosztów zakupu sprzętu. Jednocześnie sugeruje się przedstawienie inwestycji w zakresie robót budowlanych, jedynie w przypadku projektów finansowanych w ramach wsparcia termomodernizacji lub rewitalizacji. Prace budowlane nie wpisujące się w ww. obszary powinny być opisane w Planie Działań RIT jako inwestycje komplementarne finansowane z innych źródeł. Mogą być również ujęte jako element kosztów projektu finansowanego ze środków unijnych po stronie wydatków niekwalifikowanych”
Jednocześnie warto przypomnieć, że na ochronę zdrowia Zarząd ma do dyspozycji ok. 230 mln złotych, a na dofinansowanie szpitali subregionu radomskiego potrzebne jest ok. 225 mln zł. Są to więc środki wystarczające.
Przypomnijmy, że jeszcze podczas spotkań w marcu i kwietniu b.r. gdzie zarówno Marszałek A. Struzik jak i Wicemarszałek L.Ruszczyk przekonywali Radom do przyłączenia do radomskiego RIT wszystkich powiatów regionu radomskiego padały obietnice, że pula środków na RIT oraz na Priorytet 9.1 związany ze służbą zdrowia zostanie zwiększona. Jak się okazuje dzisiaj Radom i subregion radomski zostanie pozbawiony ogromnej części wsparcia co tłumaczy się następująco : „Wyżej wskazane ograniczenie wymuszone jest niskimi środkami na wsparcie inwestycji w obszarze ochrony zdrowia.”
Jaką więc wartość mają publicznie i w obecności mediów składane obietnice dotyczące zwiększenia tych środków?
Niezwykle istotne jest także to, że gros zakupów wyposażenia i sprzętu medycznego ma być zainstalowana właśnie w budynkach, które najpierw mają być przebudowane lub zmodernizowane. Jeżeli Zarząd Województwa nie pozwoli na inwestycje budowlane, to zgodnie z wymogami odpowiednich przepisów również potencjalnie zakupiony sprzęt nie będzie miał być gdzie wstawiony.
Obecnie trwa zliczanie, jaka dokładnie kwota związana jest z samymi inwestycjami budowlanymi, a jednocześnie ile Radom i powiaty ziemi radomskiej stracą na decyzji Zarządu Województwa.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>