Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, Izby Celnej w Warszawie oraz pracownicy III Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu pojawili się we wczesnych godzinach rannych w Wólce Kosowskiej i rozpoczęli działania w ramach walki z nielegalną migracją i przestępczością transgraniczną. W ich efekcie ujawniono 5 busów z odzieżą i obuwiem z podrobionymi i zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych światowych marek oraz zatrzymano ob. Ukrainy i 2 ob. Wietnamu. 63-letnia Ukrainka została zatrzymana za handel nielegalnym towarem i usłyszy zarzut wprowadzenia do obrotu gospodarczego produktów z zastrzeżonym znakiem towarowym*. Natomiast 2 Wietnamczyków w wieku 32 i 29 lat zostało zatrzymanych za brak dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec jednego z Wietnamczyków zostanie wszczęte postępowanie administracyjne dot. wydania decyzji zobowiązującej do powrotu cudzoziemca do państwa pochodzenia lub zamieszkania, drugi został zwolniony po potwierdzeniu tożsamości i ustaleniu, że ma legalny pobyt w Polsce.
Realizacja działań w tym miejscu i o tej porze nie była przypadkowa, bowiem funkcjonariusze Straży Granicznej z uzyskanych informacji wiedzieli, że na terenie Wólki Kosowskiej znajduje się nielegalne targowisko utworzone z busów, wyładowanych podrabianymi towarami. To tu w określonych godzinach nocnych odbywał się regularny handel podróbkami.
Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli odzież i obuwie znanych światowych marek o znacznej wartości, zapobiegając w ten sposób wprowadzeniu do obrotu nielegalnego towaru pochodzącego z krajów azjatyckich na rynek polski. Skala ujawnionych podróbek oraz ich wartość czarnorynkowa pozwala szacować, że cudzoziemcy czerpali z tytułu nielegalnej działalności ogromne zyski.
Były to kolejne w tym roku działania Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzone wspólnie z Izbą Celną w Warszawie oraz III Mazowieckim Urzędem Skarbowym w Radomiu przeciwko nielegalnej migracji i przestępczości transgranicznej.