W tym roku wpasował się w odbywane za tydzień w Przysusze centralne obchody 200 rocznicy urodzin w tym mieście sławnego etnografa. W dodatku turniej został skojarzony w czasie z Walentynkami. Organizatorzy oraz gimnazjaliści i uczniowie szkół podstawowych z placówek oświatowych kilku gmin poradzili sobie z tym zbiegiem okoliczności, a uczestnicy uwielbiający taniec i śpiew podeszli do tego na luzie.
Turniej był wspólnym dziełem Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki” , Publicznego Gimnazjum w Przytyku, Starostwa Powiatowego w Radomiu oraz Gminy Przytyk .
-Ideą 11 edycji turnieju było profesjonalne przygotowanie przeglądu skierowanego do szkół gimnazjalnych i podstawowych z terenu południowego Mazowsza, z myślą by zaprezentowali tradycję zapustową polskiego karnawału. Pokazali to co najpiękniejsze w polskiej kulturze ludowej, to jak dawniej spędzano bogaty w obrzędy zimowy czas, tak aby wspólnie, ubogaceni ludową tradycją i muzykowaniem przyczynić się do podtrzymania tradycji kultury ludowej, a przy okazji także do pożytecznej wymiany doświadczeń. A że z okazji Walentynek co niektórzy chłopcy wręczą po różyczce swoim dziewczynom, potwierdzą, że tradycja potrafi współistnieć z trendami współczesności – usłyszeliśmy na zakończenie XI Turnieju Regionalnego w Przytyku.
Zadowolenie widziało się na twarzach Cezarego Nowka prezesa Zarządu LGD „Razem dla Radomki”, wójta gminy Przytyk Dariusza Wołczyńskiego i przewodniczącego Rady Gminy Sylwestra Stani i innych uczestników karnawałowej imprezy. Przez cały czas uczestnikom towarzyszył ks. dr hab. prałat Sławomir Fundowicz, proboszcz parafii w Przytyku.
A miejscami od I do III obdzielili się przemiennie uczniowie gimnazjów i PSP z Zakrzewa, Wolanowa i Przytyka, Wyróżniono też zespoły artystyczne szkół ze Starej Błotnicy i Radomia. Nad przebiegiem turnieju pieczę sprawowała dyrektor PG Ewa Jaskólska. Wicedyrektor Monika Rdzanek przybliżyła jego historię, w tym wyłonienie się zespołu „Plejada” oraz znaczenie projektu unijnego z roku 2009, skutkującego zakupem strojów regionalnych, co ułatwiło wypłynięcie uzdolnionych gimnazjalistów na szersze wody. Za tydzień laureaci mają uczestniczyć w uroczystościach 200 rocznicy urodzin Oskara Kolberga w Przysusze.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Przytyk: Walentynkowe spotkanie z Oskarem Kolbergiem [ZDJĘCIA]
„Zapusty czyli polski karnawał z Oskarem Kolbergiem”. Pod tym hasłem j już po raz 11. odbył się w Przytyku Turniej Regionalny propagujący w środowisku uczniów tradycyjne zapusty czyli polski karnawał widziany i opisany przez sławnego etnografa Oskara Kolberga.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu