Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Pożyteczna konferencja w Podgórze.Jak uzyskiwać wysokie plony nie niszcząc środowiska? (zdjęcia)

Miczysław Kaca 2012-11-09 12:48:00

Okres późnej jesieni i zimy jest wykorzystywany przez organizacje rolnicze na szkolenia sprzyjające dalszemu unowocześnianiu upraw polowych, hodowli i przetwórstwa rolno – spożywczego. W dniach  8 – 9  października Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zorganizował w ośrodku szkoleniowo - gastronomicznym w Podgórze (gmina Gózd) konferencję pt. Kompleksowe metody stosowane w uprawie zbóż z uwzględnieniem integracyjnej ich ochrony.

Konferencji przewodniczył Stanisław Kacperczyk, zam. w Bartodziejach, gm. Tczów, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, stosujący nowatorskie metody w uprawie  wysokowydajnych odmian pszenicy, rzepaku zimowego i kukurydzy, także   sadownik i hodowca krów mlecznych. Uczestnikami szkolenia byli producenci zbóż z województw mazowieckiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Referenci tematów omówionych podczas dwudniowej konferencji  to m.in. dr Bojarczyk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dr Roman Warzecha z Instytutu Uprawy Roślin i Gleboznawstwa w Radzikowie, prof. Marek  Korbas z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu i  przedstawicielka firmy Bogdan. Zaprezentowała ona m.in. walory użyźniacza gleby.

Dzisiaj, w piątek kolejne tematy programu konferencji w Podgórze omawiają  prof. nadz. dr Jerzy Grabiński z Instytutu Uprawy, Nawożenia  i Gleboznawstwa w Puławach, Wacław Grin, prezes Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego, mgr Andrzej Muszyński  (przechowalnictwo ziarna  zbóż) i dr Witold Rzepiński z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego  (mikrotoksyny zagrażające zdrowiu).

Podczas konferencji zadawano pytanie i toczyła się żywa dyskusja. Jeden z uczestników zauważył, że w Polsce   do ochrony środowiska podchodzi sie zbytnio restrykcyjnie, karząc m.in. hodowców trzody chlewnej i drobiu za zapach ulatniający się z chlewni i ferm drobiarskich. W Szwajcarii – mówił - obok ferm hodowlanych prosperują kurorty i nikomu to nie przeszkadza. Ktoś inny dowodził, że w krajach zachodnio europejskich, farmerzy  tworzą wśród mono uprawowych masywów zbożowych oazy naturalnej zieleni i kwiecia. Są one siedliskiem przeróżnych owadów i ptactwa, ułatwiając im życie i rozwój wśród wielkich areałów zbóż. W Polsce ujemne skutki chemicznej walki z chwastami i innymi szkodnikami mają zastąpić tzw. integracyjne uprawy używające do tych celów niektórych odmian grzybów itp.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych