Piątek 22 listopada
Cecylii, Marka, Maura
RADOM aktualna pogoda

Powiat Radomski składa trzy wnioski do Programu Inwestycji Strategicznych

dm, radompowiat.pl 2021-07-28 08:40:00

Starosta radomski Waldemar Trelka poinformował że samorząd Powiatu Radomskiego złoży trzy wnioski do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Zakładają one przebudowę ponad 20 kilometrów dróg powiatowych, montaż Odnawialnych Źródeł Energii w budynkach należących do powiatu, a także cyfryzację administracji, umożliwiającą m.in. załatwianie spraw urzędowych przez internet bez konieczności wizyty osobistej.

Tego dnia podczas spotkania roboczego z włodarzami i przedstawicielami miast i gmin starosta radomski szczegółowo poinformował o wnioskach powiatu do inicjatywy Nowy Ład. Z kolei specjaliści ze Starostwa Powiatowego przypomnieli zasady finansowania oraz rozliczania wniosków samorządów, omówili przyjęte przez samorząd powiatowy priorytety inwestycyjne, a także zapoznali z założeniami powiatowego systemu zarządzania oświatą.

- Jak dotąd w historii polskiego samorządu nie było takiego narzędzia proinwestycyjnego, jakim jest Program Inwestycji Samorządowych. Musimy to wykorzystać jak najlepiej, ponieważ tego rodzaju wsparcie pozwoli jeszcze bardziej rozpędzić inwestycje publiczne na terenie powiatu. Skorzystają na tym mieszkańcy, ale również lokalne firmy i dostawcy – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Trzy wnioski Powiatu Radomskiego

Powiat Radomski w pilotażowym naborze, który trwa do 15 sierpnia zamierza złożyć trzy wnioski o dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych.

* Wniosek „drogowy” o wartości ok. 78,4 miliona złotych

Przebudowa 5 odcinków dróg powiatowych (grupa wniosków z dofinansowaniem bez ograniczeń kwotowych), tj.:

* Gminy Skaryszew, Kowala, Wierzbica: droga Radom - Gębarzów – Polany, ok. 7,7 km,
* Gmina Przytyk: droga Przytyk – Kożuchów, ok. 5,9 km,
* Gmina Jastrzębia: droga Zakrzew - Gulin – Wsola – Wojciechów, ok. 1,9 km,
* Gmina Skaryszew: droga Klwatka - Bogusławice – Skaryszew, ok. 925,8 m,
* Gmina Wierzbica: droga Ruda Wielka - Dąbrówka Warszawska ok. 4,3 km.

Odcinki, przewidziane do przebudowy, mają być zrealizowane w latach 2022-2023, obecnie niektóre z nich posiadają już gotową dokumentację projektową lub jest ona na ukończeniu. Przy drogach mają powstać również ścieżki rowerowe i chodniki czy przystanki autobusowe. Ich łączna długość to blisko 21 kilometrów, a szacunkowa wartość wniosków to ponad 89,4 miliona złotych.

Wniosek „ekologiczny” o wartości do 30 milionów złotych

termomodernizacja, w tym instalacja OZE, budynków użyteczności publicznej będących własnością Powiatu Radomskiego (grupa wniosków z dofinansowaniem do 30 mln zł).

Zakłada on termomodernizację budynków oraz instalację Odnawialnych Źródeł Energii w różnych obiektach Jednostek Organizacyjnych Powiatu Radomskiego. Do projektu mogą być zakwalifikowane m.in. szkoły w Iłży i Pionkach, Domy Pomocy Społecznej czy Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Chwałowicach. Zakres i rodzaj prac będzie znany po zakończeniu audytu energetycznego, który właśnie się odbywa.

Wniosek „cyfryzacyjny” o wartości do 5 milionów złotych

poszerzenie zakresu cyfryzacji usług publicznych świadczonych przez Powiat Radomski na poziomie placówek edukacyjnych oraz administracji publicznej (grupa wniosków z dofinansowaniem do 5 mln zł).

Zakłada on cyfryzację usług publicznych na poziomie administracji samorządowej, a także wraz z zainteresowanymi gminami wdrożenie powiatowego systemu zarządzania oświatą. Nowy system e-administracji ma pozwolić na załatwianie spraw urzędowych przez internet bez konieczności osobistej wizyty w Starostwie Powiatowym oraz Jednostkach Organizacyjnych. Oprócz tego ma powstać powiatowy system ostrzegawczo – informacyjny.

Wsparcie inwestycji samorządowych

Celem rządowego Programu Inwestycji Strategicznych (PIS) jest zwiększenie skali inwestycji publicznych poprzez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST), czyli gmin, powiatów, województw oraz związków samorządowych. Wartość całego programu to 20 miliardów złotych, a szacowana liczba zgłoszonych projektów to około 10 tysięcy przedsięwzięć.

Dofinansowanie rządowe ma pokrywać większość wydatków samorządów, związanych z realizacją zadań inwestycyjnych w ramach 35 obszarów pogrupowanych hierarchicznie od najbardziej priorytetowych (priorytet I) do najmniej priorytetowych (priorytet IV).

Każda JST może złożyć trzy wnioski o dofinansowanie: dofinansowanie. W ramach pierwszego wniosku nie ma ograniczenia kwotowego, w przypadku drugiego wniosku – dofinansowanie może wynieść do 30 milionów złotych, a trzeciego – do 5 milionów złotych. Wymagany wkład własny samorządu to nie mniej niż 5 procent wartości zadania inwestycyjnego dla wniosków z priorytetu I, 10 procent - z priorytetu II, 15 procent - z priorytetu III oraz 20 procent - z priorytetu IV.

Decyduje premier, promesy wręcza BGK

Wnioski o dofinansowanie składane są do Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, a ich oceną zajmie się 11-osobowa komisja, kwalifikująca poszczególne inwestycje według założonych kryteriów. Przyznanie dofinansowania będą gwarantować promesy Banku Gospodarstwa Krajowego. Najpierw samorząd otrzyma promesę wstępną, będącą niejako zgodą na rozpoczęcie przygotowywań i ogłoszenie przetargu na zakładane inwestycje w ciągu 6 miesięcy od jej przyznania. Kolejnym krokiem będzie przyznanie właściwej promesy inwestycyjnej, stanowiącej zabezpieczenie przeprowadzenia postepowania zakupowego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych