Uproszczone procedury odbudowy i remontu domów zniszczonych przez żywioł będą stosowane w 806 gminach w całej Polsce. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, po konsultacjach z wojewodami, dodało do istniejącego od 2001 roku wykazu 159 gmin. Są to samorządy poszkodowane w wyniku intensywnych opadów deszczu, powodzi lub wiatru, które wystąpiły od stycznia do lipca 2011 roku. - Z terenu dawnego woj. radomskiego dopisane zostały: Gielniów, Klwów, Potworów, Przytyk, Radzanów, Rusinów i Stara Błotnica – dowiedzieliśmy się w biurze prasowym wojewody mazowieckiego.
Dotychczas z zapisów ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu korzystały Białobrzegi, Chlewiska, Chotcza, Gniewoszów, Jedlińsk, Kozienice, Lesznowola, Magnuszew, Nowe Miasto, Odrzywół, Promna, Przyłęk, Rusinów, Sieciechów i Solec nad Wisłą.
Nowelizacja umożliwia podmiotom, których obiekty budowlane zostały uszkodzone lub zniszczone przez żywioł, skorzystanie z uproszczonych procedur postępowania przed organami administracji architektoniczo-budowlanej. Ponadto gminy, na terenie których wystąpiły osunięcia ziemi, będą mogły stosować szczególne zasady zagospodarowania terenów, w tym wyznaczać obszary objęte szczególnymi rygorami posadawiania obiektów budowlanych, objęte zakazem budowy nowych obiektów lub odbudowy czy zmiany obiektów już istniejących, objęte miejscowym planem odbudowy, tj. obszary przeznaczone do zabudowy dla podmiotów, których nieruchomości, z uwagi na czynne osuwisko, zostały pozbawione funkcji budowlanej. Samorządy mogą też stosować uproszczone zasady nabywania nieruchomości objętych miejscowym planem odbudowy oraz ubiegać się o pomoc z budżetu państwa na pokrycie części kosztów budowy obiektów liniowych czy części kosztów wywłaszczania nieruchomości objętych miejscowym planem odbudowy.