O dofinansowanie w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej mogą wnioskować: gmina, związek międzygminny, powiat, związek powiatów, związek powiatowo-gminny, województwo, jako organizatorzy publicznego transportu zbiorowego, którzy planują rozwój transportu, organizują i zarządzają publicznym transportem zbiorowym.
Harmonogram podziału środków i zawarcia umów o dopłatę:
13 - 29 listopada 2019 r. - termin składania wniosków do Wojewodów;
2 - 13 grudnia 2019 r. - rozpatrzenie przez Wojewodę wniosków o objęcie w 2020 roku dopłatą;
16 - 20 grudnia 2019 r. - ogłoszenie wyników naboru oraz zawarcie z organizatorami umów o dopłatę;
od 23 grudnia 2019 r. - zawarcie przez organizatorów umów o dopłatę z Wojewodami oraz wybór operatorów przez organizatorów, zawarcie umów o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego i uruchomienie przewozów.
We wniosku o objęcie dopłatą w 2020 roku realizacji zadań własnych organizatora w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej przez dopłatę do ceny usługi należy określić m.in.: planowaną wielkość pracy eksploatacyjnej na linii komunikacyjnej, przewidywaną kwotę deficytu linii komunikacyjnej oraz planowaną łączną kwotę dopłaty w danym roku budżetowym wynikającą z wielkości pracy eksploatacyjnej na liniach, których dotyczy wniosek.
Wnioski można składać osobiście w Kancelarii Głównej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, pl. Bankowy 3/5, 00 – 950 Warszawa, (wejście „F”, od al. Solidarności), codziennie, w godzinach 08:00 – 16:00, przesyłać na adres urzędu lub na adres ESP (skrytki ePUAP): /t6j4ljd68r/skrytka.
Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej z 16 maja 2019 r. przewiduje udzielenie dopłaty do jednego wozokilometra na reaktywowanych i nowo uruchomionych liniach komunikacyjnych.