Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Ponad 130 pociągów miało opóźnienia. Przez co?

PKP PLK, red. K.S. 2014-11-18 12:00:00

Patrole SOK w terenie, kontrola przejazdów kolejowo-drogowych oraz setki prelekcji, to tylko część działań Polskich Linii Kolejowych w zakresie bezpieczeństwa. Tylko w październiku 25 wypadków, spowodowanych lekceważeniem zasad bezpieczeństwa i wchodzeniem na tory w miejscach niedozwolonych, opóźniło 133 pociągi na ponad 104 godziny. 

Codziennie miejsca zagrożone wchodzeniem na tory przez osoby postronne, nadzorują funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. To działania planowe, realizowane przy współpracy z policją i strażą miejską. Patrole najczęściej interweniują w okolicach stacji i przystanków, gdzie pasażerowie próbują skracać sobie drogę z peronów przez tory, omijając bezpieczne przejścia i kładki. Pomimo tego w październiku 25 wypadków spowodowanych lekceważeniem zasad bezpieczeństwa i wchodzeniem na tory w miejscach zabronionych opóźniło 133 pociągi na ponad 104 godziny.

- Wciąż zaskakują nas zachowania podróżnych, którzy nawet widząc patrol SOK, omijają przejście pod torami i pędzą przed nadjeżdżającymi pociągami igrając z życiem. Często są to osoby starsze, nawet z dziećmi. Takie zachowania tłumaczone są pośpiechem, ale często kończą się tragedią – mówi Paweł Boczek, rzecznik prasowy Straży Ochrony Kolei.

Koszty i spóźnieni pasażerowie

Wypadki z pieszymi wkraczającymi na tory w miejscach niewyznaczonych to tragedie ludzi, zaangażowanie policji, prokuratury, pogotowia ratunkowego i służb kolejowych. To również znaczące koszty społeczne, m.in. opóźnienia pociągów, które oczekują na otwarcie linii po wypadku lub jadą dłużej, zmienionymi trasami oraz wprowadzanie komunikacji zastępczej. Tragedii i kosztów można uniknąć dzięki właściwym, bezpiecznym zrachowaniom. 

300 prelekcji dla bezpieczeństwa

Kolejarze od 10 lat konsekwentnie kontynuują edukację m.in. dzieci i młodzieży. Tylko w październiku w ramach projektu „Październik miesiącem edukacji” pracownicy PLK oraz SOK przeprowadzili 305 prelekcji na temat bezpieczeństwa na terenach kolejowych, które objęło ponad 24 000 dzieci i młodzieży w 135 miejscowościach. Z inicjatywy zarządcy infrastruktury, Polskich Linii Kolejowych placówki edukacyjne mogą przygotować happening  o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowo-drogowych http://www.bezpieczny-przejazd.pl/konkursy/konkurs-dla-szkol-podstawowych-na-happening-edukacyjny-2014/.  W ubiegłym roku uczestniczyło w nim łącznie kilka tysięcy osób. 

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych