Sobota 23 listopada
Adeli, Klemensa, Orestesa
RADOM aktualna pogoda

Policzono, ilu mieszkańców diecezji radomskiej chodzi do kościoła. Blisko średniej krajowej

dm 2019-01-12 17:19:00

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. Witolda Zdaniewicza opublikował najnowsze wyniki badań religijności Polaków. Wiernych liczono 21 października 2017 roku.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. Witolda Zdaniewicza jest pierwszym w Polsce, niezależnym ośrodkiem badań nad religijnością oraz działalnością duszpasterską. Założony został w 1972 r. przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni). Współpracuje z Głównym Urzędem Statystycznym oraz Konferencją Episkopatu Polski.

W 2017 r. udzielono sakramentu chrztu niemal 400 tys. osobom, o 5% więcej niż w 2016 r. Zdecydowaną większość chrztów udzielono dzieciom do 1. roku życia. Jedynie 4% dzieci przyjmowało chrzest w wieku od 2. do 7. roku życia. Chrzest w wieku powyżej 7 lat przyjęło niespełna 1% ochrzczonych. Do I Komunii św. przystąpiło ponad 400 tys. osób. Sakrament bierzmowania przyjęło 288,9 tys. osób, o 3% mniej niż w roku 2016. Z kolei sakrament małżeństwa został udzielony ok. 134 tys. par. W 2017 r. do sądów kościelnych pierwszej instancji wniesiono na wokandę 4,3 tys. spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa, i rozstrzygnięto 3,9 tys. takich spraw. W 2,8 tys. przypadków stwierdzono nieważność małżeństwa, co stanowi 71% rozstrzygniętych w ciągu roku spraw. W 907 sprawach wydano wyrok przeciw nieważności. W 94 przypadkach zrzeczono się procesu. Liczba spraw wniesionych na wokandę w trybie „procesu skróconego” w 2017 r. wyniosła 10. Z tego 8 zakończyło się orzeczeniem nieważności małżeństwa.

Wskaźnik dominicantes w 2017 r. wyniósł 38,3%, zaś communicantes 17%. Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes odnotowano tradycyjnie w diecezji tarnowskiej (71,7%), rzeszowskiej (64,1%) oraz przemyskiej (59,8%). Z przeprowadzonych analiz wynika jednocześnie, że w tych diecezjach proporcjonalnie najwięcej mężczyzn (względem kobiet) uczestnicy we mszy św. Jednocześnie w diecezjach, w których wskaźnik dominicantes jest najniższy, odsetek kobiet względem mężczyzn uczestniczących we mszy św. jest najwyższy i przekracza 62%. Również w diecezjach o najwyższych wskaźnikach dominicantes i communicantes, proporcjonalnie najmniej osób spośród uczestniczących we mszy św. przystępuje do komunii św.

21 października 2017 roku, w całej Polsce, w mszy świętej uczestniczyło 38,3% zobowiązanych (średnio dla każdej parafii jest to 82% katolików) do obecności w kościele. Podczas wcześniejszych badań, było to 36,7%. Do komunii św. przystąpiło natomiast 17% zobowiązanych Polaków (rok wcześniej - 16%).

Diecezja radomska - blisko średniej krajowej

Podczas liczenia wiernych, w diecezji radomskiej w mszach uczestniczyło 39,8% zobowiązanych. To 16. miejsce wśród 42 polskich diecezji. Do komunii św. przystąpiło 17% zobowiązanych. To bardzo podobne wyniki to średniej krajowej.

Reasumując, do kościoła, według powyższych danych, chodzi w diecezji radomskiej czterech na dziesięciu zobowiązanych do tego mieszańców regionu, zaś do komunii przystępuje co szósta osoba.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych