Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. Witolda Zdaniewicza jest pierwszym w Polsce, niezależnym ośrodkiem badań nad religijnością oraz działalnością duszpasterską. Założony został w 1972 r. przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni). Współpracuje z Głównym Urzędem Statystycznym oraz Konferencją Episkopatu Polski.
W 2017 r. udzielono sakramentu chrztu niemal 400 tys. osobom, o 5% więcej niż w 2016 r. Zdecydowaną większość chrztów udzielono dzieciom do 1. roku życia. Jedynie 4% dzieci przyjmowało chrzest w wieku od 2. do 7. roku życia. Chrzest w wieku powyżej 7 lat przyjęło niespełna 1% ochrzczonych. Do I Komunii św. przystąpiło ponad 400 tys. osób. Sakrament bierzmowania przyjęło 288,9 tys. osób, o 3% mniej niż w roku 2016. Z kolei sakrament małżeństwa został udzielony ok. 134 tys. par. W 2017 r. do sądów kościelnych pierwszej instancji wniesiono na wokandę 4,3 tys. spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa, i rozstrzygnięto 3,9 tys. takich spraw. W 2,8 tys. przypadków stwierdzono nieważność małżeństwa, co stanowi 71% rozstrzygniętych w ciągu roku spraw. W 907 sprawach wydano wyrok przeciw nieważności. W 94 przypadkach zrzeczono się procesu. Liczba spraw wniesionych na wokandę w trybie „procesu skróconego” w 2017 r. wyniosła 10. Z tego 8 zakończyło się orzeczeniem nieważności małżeństwa.
Wskaźnik dominicantes w 2017 r. wyniósł 38,3%, zaś communicantes 17%. Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes odnotowano tradycyjnie w diecezji tarnowskiej (71,7%), rzeszowskiej (64,1%) oraz przemyskiej (59,8%). Z przeprowadzonych analiz wynika jednocześnie, że w tych diecezjach proporcjonalnie najwięcej mężczyzn (względem kobiet) uczestnicy we mszy św. Jednocześnie w diecezjach, w których wskaźnik dominicantes jest najniższy, odsetek kobiet względem mężczyzn uczestniczących we mszy św. jest najwyższy i przekracza 62%. Również w diecezjach o najwyższych wskaźnikach dominicantes i communicantes, proporcjonalnie najmniej osób spośród uczestniczących we mszy św. przystępuje do komunii św.
21 października 2017 roku, w całej Polsce, w mszy świętej uczestniczyło 38,3% zobowiązanych (średnio dla każdej parafii jest to 82% katolików) do obecności w kościele. Podczas wcześniejszych badań, było to 36,7%. Do komunii św. przystąpiło natomiast 17% zobowiązanych Polaków (rok wcześniej - 16%).
Diecezja radomska - blisko średniej krajowej
Podczas liczenia wiernych, w diecezji radomskiej w mszach uczestniczyło 39,8% zobowiązanych. To 16. miejsce wśród 42 polskich diecezji. Do komunii św. przystąpiło 17% zobowiązanych. To bardzo podobne wyniki to średniej krajowej.
Reasumując, do kościoła, według powyższych danych, chodzi w diecezji radomskiej czterech na dziesięciu zobowiązanych do tego mieszańców regionu, zaś do komunii przystępuje co szósta osoba.