Wysokie stężenia zanieczyszczeń pyłowych powietrza atmosferycznego są jednym z głównych czynników środowiskowych, które wywierają szkodliwy wpływ na zdrowie populacji. Szkodliwość pyłu dla zdrowia osób eksponowanych związana jest ściśle z wielkością i składem chemicznym ziaren.
Nazwa „smog” powstała ze zbitki dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła). Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zanieczyszczenia powietrza zabijają co roku 6,5 mln ludzi na całym świecie. W Polsce jest to blisko 50 tys. osób rocznie - szacuje Europejska Agencja Środowiska. Nasz kraj zajmuje wysoką pozycję na liście najbardziej zanieczyszczonych w Europie.
Policja włączyła się aktywnie w przedsięwzięcia zmierzające do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, m.in. poprzez prowadzenie działań ukierunkowanych na przeprowadzanie jak największej ilości badań emisji spalin pojazdów oraz na eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co może wpływać na zwiększoną emisję spalin.
W ciągu tylko jednego dnia 367 policjantów skontrolowało 1131 pojazdów, wśród których 59 miało nieprawidłowy stan techniczny. Policjanci w ramach działań SMOG zatrzymali 18 dowodów rejestracyjnych.