Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Podsumowanie pracy mazowieckiej policji w 2011 roku

dag, KWP 2012-01-24 12:30:00

Kierując się oczekiwaniami społecznymi policja koncentrowała swoje działania na ograniczaniu przestępczości, szczególnie w siedmiu monitorowanych kategoriach: kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, rozbój i wymuszenie rozbójnicze, bójka lub pobicie, uszczerbek na zdrowiu, uszkodzenie mienia. Przedstawiamy podsumowanie pracy mazowieckiej policji w roku 2011

W odniesienieniu do postępowań wszczętych policja zanotowała znaczące ograniczenie zagrożenia - 3,5 proc. mniej postępowań o przestępstwa kryminalne. Priorytetem funkcjonariuszy jest również poprawa pracy wykrywczej - wskaźnik wykrycia wynosi 61,8 proc. w odniesieniu do przestepstw kryminalnych. Na szczególną uwagę zasługuje wzrost wykrywalności do poziomu 46,2 proc.  Wskaźnik zagrożenia na 10 tysięcy ludności to 125 postępowań wszczętych o przestępstwa kryminalne, za 11 miesięcy.

Działania policji wiązały się również z poprawą bezpieczeństwa ludzi młodych, w tym poprzez zwiększenie efektywności rozpoznania zagrożeń i skuteczne zwalczanie nieakceptowanych zachowań, czynów karalnych, a także organizowanie wielopodmiotowych działań profilaktycznych.

W celu skutecznego zapobiegania przestępczości diagnozowano zagrożenia i precyzyjnie organizowano służbę patrolową, dążąc do kierowania jak najwiekszej liczby policjantów bezpośrednio "na ulicę". W tym zakresie realizowano potrzeby mieszkańców i wartości założone przez KGP. Wynikiem działań poza realnym ograniczeniem przestępczości może być  dobra społeczna ocena oraz wysokie poczucie bezpieczeństwa - 74,8 proc. badanych wskazało, że czuje się bezpiecznie spacerując w pobliżu miejsca zamieszkania po zmroku. Dążąc do maksymalnej obecności wśród mieszkańców policjanci corocznie pozyskują więcej środków finansowych od samorządów lokalnych na służby ponadnormatywne - w 2010 r. wykonano 4998 służb dodatkowych, natomiast w roku 2011 było ich 5909 (wzrost o 911 służb, tj. 18 proc.).

Poza wysokim zaangażowaniem w zapobieganie zagrożeniom policja efektywnie zażądza siłami i środkami w celu zapewnienia natychmiastowej reakcji wobec występujących zdarzeń. Znacząco poprawilła (o 9 proc.) zatrzymania sprawców na gorącym uczynku przestępstwa - zatrzymani w 7 kategoriach do wszystkich podejrzanych 25 proc.

Funkcjonariusze dbają także o efektywny kontakt z mieszkańcami koncentrując się na natychmiastowym odebraniu zgłoszenia (tel. nr 997, 112) od potrzebujących pomocy w celu zapewnienia natychmiastowej interwencji - czas reakcji na zgłoszenia w obszarze miejskim wynosi 9 min. 18 sekund, a poza miastem 15 min. 33 sek. i będzie ulegał poprawie. Ważnym zadaniem jest również realizacja przedsięwzięć profilaktycznych w każdym zagrożonym środowisku, m.in. poprzez powiatowe programy poprawy bezpieczeństwa, wizyty dzielnicowych w miejscach, obiektach narażonych na napady, kradzieże itp. Szeroko realizowane są także program rządowy Razem Bezpieczniej, budąjąc wielopodmiotową wspólnotę działań.

Garnizon mazowiecki jest najbardziej zagrożonym wypadkami drogowymi regionem w kraju. Największa liczba kilometrów dróg krajowych (oraz  wszystkich innych), centralne położenie Warszawy, słabość infrastruktury powoduje znaczące problemy.

W okresie 12 miesięcy 2011 roku na drogach mazowieckiego garnizonu Policji zaistniały 2862 wypadki drogowe, w następstwie których obrażeń ciała doznało 3431 osób, a 459 poniosło śmierć. W porównaniu do analogicznego okresu roku 2010 nastąpił minimalny wzrost liczby wypadków drogowych 0,03 proc.,  spadek liczby rannych o 121, tj. o 3,4 proc. i wzrost liczby zabitych o 34, tj. o 8 proc.. 

Główne zadania w roku 2012

 - Ograniczenie zagrożeń, głównie przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu.

- Stała poprawa poczucia bezpieczeństwa mieszkańców oraz zapewnienie akceptacji i wsparcia dla naszych działań.

- Kluczowe znaczenie czasu realizacji interwencji - natychmiastowa pomoc wzywającym.

- Skuteczne zabezpieczenie imprez sportowych, w szczególności meczów piłki nożnej oraz optymalna realizacja zadań podczas Turnieju UEFA Euro 2012.

- Zasadnicza poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym - egzekwowanie prawa, szczególna troska o niechronionych uczestników ruchu drogowego (piesi, rowerzyści, motorowerzyści, itp.), wsparcie działań przeciwprzestępnych.

- Powszechna profilaktyka kryminalna zorientowana na główne i aktualnie pojawiające się problemy - w tym priorytetowe traktowanie zagadnień zabezpieczenia mienia przed kradzieżą i podniesienia bezpieczeństwa ludzi starszych.

- Wielopodmiotowe działania zmierzające do ograniczenia przestępczości nieletnich i poprawy bezpieczeństwa ludzi młodych.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych