Od początku tego roku mazowieccy strażacy ugasili już ponad 2 tys. pożarów traw. W samym regionie radomskim – 571. Przełom zimy i wiosny to okres, kiedy wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych.
Najwięcej pożarów w ubiegłym roku było w powiatach: wołomińskim (742 pożary), piaseczyńskim (687), m.st. Warszawie (504), radomskim (456), otwockim (373) oraz nowodworskim (370). Dramatyczny wzrost liczby pożarów traw w ubiegłym roku nastąpił w powiatach: przysuskim (239 proc.), mińskim (177 proc.), żyrardowskim (174 proc.) i ostrołęckim (156 proc.).
- Zagrożone są nie tylko zwierzęta, ale również ludzie i ich majątki. Koszty akcji oraz straty spowodowane przez wypalanie traw wyniosły 1,5 miliona zł. – powiedział Krzysztof Frączkowski, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Z drugiej strony, w powiatach: garwolińskim, lipskim, mławskim i zwoleńskim pożarów było mniej.
Pokazuje to, że działania edukacyjne są potrzebne i przynoszą efekty. Mimo ogólnego wzrostu liczby pożarów traw na Mazowszu, w niektórych powiatach było ich mniej. To pokazuje jak ważna jest edukacja, choć zmiana postaw może potrwać nawet kilka lat.
- Dużo zależy tu od zaangażowania samorządów – powiedział Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki. Kampania „Nie! dla wypalania traw na Mazowszu” prowadzona jest od 2013 roku w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”. Polega na koordynacji dotychczasowych działań oraz zaangażowaniu lokalnych włodarzy, a także dostarczeniu narzędzi (plakaty, spot filmowy).
Kierowana jest do młodzieży, rolników, mieszkańców terenów wiejskich oraz samorządowców z przekazami, żewypalanie traw jest niebezpieczne dla ludzi i przyrody, jest prawnie zabronione, prowadzi do utraty dopłat bezpośrednich, angażuje duże siły straży pożarnej.
W szkołach na terenie gmin, w których pożarów traw w ostatnim roku było najwięcej, odbędą się lekcje prowadzone przez strażaków, policjantów oraz funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego prowadzi szkolenia dla rolników. Podczas warsztatów zapoznają się oni z informacjami na temat skutków wypalania traw i sankcjami, jakie za to grożą. Sprawcom podpaleń grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
Zakaz wypalania traw jest również jednym z unijnych wymogów dobrej kultury rolnej. Rolnikowi, który nie przestrzega zakazu, grozi zmniejszenie wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich o 3 proc. Kampanię koordynuje wojewoda mazowiecki, uczestniczą w niej: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Stołeczna Policji, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Straż Ochrony Kolei. Materiały informacyjne dostępne są tutaj.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>