Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych za granicą? Masz do niego prawo również w Polsce

kaja 2012-03-04 10:30:00

Znacznie zmniejszyła się liczba osób wracających do kraju po zakończeniu pracy za granicą, które ubiegają się o prawo do zasiłku dla bezrobotnych.  W 2011 roku po zasiłek zgłosiło się 850 mieszkańców Mazowsza. Najwięcej osób powróciło z Irlandii i Wielkiej Brytanii. 

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej Polacy zostali objęci przepisami o stosowaniu systemów zabezpieczenia społecznego w państwach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Dzięki temu osoby, które nabyły prawo do zasiłku dla bezrobotnych za granicą, mogą pobierać go przez 3 miesiące w Polsce. Podobnie osoby, które legalnie pracowały za granicą, okres ten mogą zaliczyć do okresu wymaganego do nabycia zasiłku dla bezrobotnych w Polsce.

- Aby dokonać transferu zasiłku z krajów Unii Europejskiej do Polski, należy przedstawić dokument U2 lub formularz E 303 (jeżeli ktoś pracował w Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Lichtensteinie). Uprawniają one do przeniesienia prawa do zasiłku do Polski. Po powrocie do kraju należy w ciągu siedmiu dni od daty wjazdu do Polski zarejestrować się we właściwym dla miejsca zamieszkania powiatowym urzędzie pracy, jako osoba poszukująca pracy – informuje Wiesława Lipińska, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.

Następnie należy zgłosić się do WUP by potwierdzić transfer zasiłku. Kwoty zasiłków przyznawane w wielu krajach Zachodniej Europy są wyższe od polskiego zasiłku, dlatego warto zarejestrować się w zagranicznym urzędzie pracy i dopiero potem wracać do kraju z przyznanym zasiłkiem. W 2011 roku z takiego uprawnienia skorzystały 254 osoby.

Zasiłki transferowane są głównie z Irlandii i Wielkiej Brytanii, ale również z Niemiec, Hiszpanii, Francji, Belgia, Islandii, Szwecji i Norwegii.

Osoby, które legalnie pracowały za granicą, mogą ten czas zaliczyć do okresu wymaganego do nabycia zasiłku dla bezrobotnych w Polsce. Łączeniu podlegają zarówno okresy zatrudnienia i ubezpieczenia, jak też okresy prowadzenia działalności na własny rachunek (to ostatnie nie ma zastosowania w przypadku Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu) – wyjaśnia Lipińska.

Dokument potwierdzający okresy zatrudnienia i ubezpieczenia - U1 (w przypadku krajów Unii Europejskiej) lub formularz E 301 (jeżeli ktoś pracował w Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Lichtensteinie), wystawia odpowiednia instytucja zagraniczna. Po powrocie do kraju należy zarejestrować się we właściwym dla miejsca zamieszkania powiatowym urzędzie pracy, a następnie zgłosić do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie lub jego filii, gdzie wydawana jest decyzja w sprawie przyznania zasiłku dla osób przemieszczających się po europejskim rynku pracy.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych