Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Plaga pożarów w lasach wokół Radomia

RDLP, red. cr 2015-07-09 09:08:00

Słoneczne, upalne lato sprawia, że w lasach ściółka katastrofalnie wysycha. Staje się sucha niczym papier. W tej sytuacji leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominają o zasadach bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Lasy radomskiej dyrekcji LP mieszczą się w kategorii II.

Latem, pomimo pełni sezonu wegetacyjnego i zasobach wody zgromadzonej w roślinach, silne promieniowanie słoneczne wzmaga zagrożenie pożarowe lasu, szczególnie na ubogich siedliskach, gdzie runo i ściółka błyskawicznie wysychają. To właśnie dlatego lasy w Polsce, w których przewagę mają drzewostany iglaste (zwłaszcza sosnowe), należą do najbardziej zagrożonych pożarami w Europie. Z tego względu ochrona przeciwpożarowa w Lasach Państwowych musi działać sprawnie i skutecznie.

System przeciwdziałania pożarom lasu na terenie RDLP w Radomiu polega na szybkim wykrywaniu pożarów, alarmowaniu odpowiednich służb ratowniczych i sprawnym prowadzeniu akcji gaśniczych. Mimo to, od początku tegorocznego sezonu pożarowego, w okresie od 12 marca do 7 lipca na terenie RDLP w Radomiu miało miejsce 107 pożarów o łącznej powierzchni 24,39 ha, przy czym średnia powierzchnia jednego pożaru wynosiła 0,23 ha. W tym samym czasie na terenie lasów niepaństwowych, położonych w zasięgu terytorialnym RDLP w Radomiu odnotowano 12 pożarów o sumarycznej powierzchni 22 ha, przy średniej powierzchni 1,85 ha.

Lasy w Polsce podzielono na kategorie wg zagrożenia pożarowego. Każda z nich nakłada na gospodarzy lasu obowiązek prowadzenia odpowiednich działań, m.in. w zakresie zagospodarowania terenu. Lasy radomskiej dyrekcji LP mieszczą się w kategorii II – zagrożenia średniego.

O kategorii decydują:

• warunki przyrodniczo-leśne (procentowy udział poszczególnych siedlisk leśnych, struktura wiekowa drzewostanów),

• średnie wartości występowania pożarów w ciągu ostatnich 5 lat,

• warunki klimatyczne (rozkład opadów i temperatur),

• wskaźnik zanieczyszczenia powietrza emisjami przemysłowymi.

W określaniu bieżącego zagrożenia pożarowego wyróżniamy 3 stopnie:

0 – brak zagrożenia

1 – zagrożenie małe

2 – duże

3 – katastrofalne

W przypadku skrajnego zagrożenia pożarowego, nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu. Decyzja ta eliminuje niebezpieczeństwo, które dotknęłoby osoby przebywające w lesie podczas pożaru, a leśnikom ułatwia sprawne i skuteczne prowadzenie działań przeciwpożarowych.

Okresowy zakaz wstępu do lasu wprowadzany jest w sytuacji, gdy przez 5 kolejnych dni wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 jest niższa niż 10%.

Aż 9 z 10 pożarów lasów powodują ludzie!

Najczęstszymi przyczynami pożarów są:

• rozpalanie ognisk w miejscach niedozwolonych,

• łamanie okresowych zakazów wstępu do lasu,

• wyrzucanie niedopałków papierosów,

• wypalanie traw,

• zabawa z ogniem,

• celowe podpalenia.

Jeśli chcesz uniknąć niebezpieczeństwa pożaru:

• czytaj leśne tablice informujące o zagrożeniach,

• NIGDY nie używaj ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi,

• biwakuj tylko w miejscach do tego wyznaczonych, jeśli ich nie znasz, zapytaj leśniczego,

• zabierz z lasu własne śmieci, oprócz tego, że szpecą las i stanowią zagrożenie dla jego mieszkańców, mogą stać się źródłem pożaru. Jeżeli zauważysz pożar w lesie – alarmuj!

• jak najszybciej wezwij straż pożarną – zadzwoń pod nr 998 lub 112 (podaj swoje imię i nazwisko, jak najdokładniej wyjaśnij gdzie się pali, rozłącz się dopiero wtedy, gdy usłyszysz, że zgłoszenie zostało przyjęte, powiadom o pożarze najbliższe nadleśnictwo)

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych