Chęć pomocy w opiece nad dziećmi pozbawionymi możliwości wychowania przez własnych rodziców Siostry Kapucynki NSJ zaoferowały w połowie 2011 roku. Od tego czasu trwały rozmowy i konsultacje dotycząc m.in. wyboru formy sprawowania tej opieki. Sprawdzane były warunki lokalowe i kwalifikacje osób mających pełnić funkcje opiekunów.
Ostatecznie Zarząd Powiatu w Zwoleniu (na posiedzeniu w dniu 11 stycznia 2012 r.) wyraził zgodę na prowadzenie przez Siostry Rodzinnego Domu Dziecka w Zwoleniu w formie rodzinnej pieczy zastępczej. Formuła działania rodzinnego domu dziecka, która jest obecnie rodzinną, a nie instytucjonalną formę sprawowania opieki jest zdaniem Zarządu Powiatu najlepszą z punktu widzenia potrzeb dziecka, zapewniającą mu całodobową opiekę i wychowanie.
Starosta Zwoleński Waldemar Urbański i Agnieszka Pilska Przełożona Domu Zakonnego Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa w Zwoleniu uroczyście podpisali w Starostwie Powiatowym w Zwoleniu umowę na prowadzenie Rodzinnego Domu Dziecka w Zwoleniu.
W użyczonym przez Parafię Rzymsko – Katolicką p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu budynku, znajdującym się przy ulicy Kardynała Wyszyńskiego 32 do dyspozycji dzieci będą dwa pokoje, dwie łazienki, pokój do cichej nauki ( z dostosowaną do wieku i potrzeb dzieci biblioteczką), pokój z komputerem (ze stałym dostępem do Internetu), salonik telewizyjny (wyposażony w odpowiednie gry i zabawy dydaktyczno – rekreacyjne). Przy domu jest mały, zadbany ogródek, w którym zostanie stworzona mała część rekreacyjna dla dzieci.
Docelowo w Rodzinnym Domu Dziecka w Zwoleniu przebywać będzie 6 dzieci pochodzących z terenu powiatu zwoleńskiego, które z różnych przyczyn pozbawione są możliwości wychowywania przez własnych rodziców. W dniu jego powstania trafiło tam pierwszych troje dzieci, które do tej pory przebywały w starachowickiej filii Domu Matki i Dziecka w Jasieńcu Iłżeckim Dolnym.
Zgromadzenie Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa podejmowało się zadań opiekuńczo-wychowawczych od początku jego powstania, tj. od 1897 roku. W Polsce Zgromadzenie prowadzi dwie placówki opiekuńczo – wychowawcze w Lublinie i Siennicy. Dla potrzeb utworzenia rodzinnego domu dziecka Siostry Agnieszka Pilska i Cecylia Pytka uzupełniły swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniu prowadzonym przez Katolicki Ośrodek Adopcyjno – Opiekuńczy przy Caritas Diecezji Radomskiej.