W skład komisji wejdzie 16 osób. 14 z nich powołuje wojewoda, po jednej minister zdrowia i rzecznik praw pacjenta. Dla osób zgłoszonych przez samorządy zawodowe lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych, diagnostów laboratoryjnych przewidziano 4 miejsca. Dla samorządu adwokatów i radców prawnych – również 4 miejsca. Dla organizacji społecznych działających na terenie województwa na rzecz pacjentów – 6 miejsc.
Celem postępowania przed wojewódzką komisją będzie ustalenie, czy w danym przypadku zdarzenie ? zakażenie pacjenta, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia albo śmierć - było następstwem działań niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną.
Nabór do komisji organizowany jest przez wojewodów po raz pierwszy. To następstwo nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Członkowie zostaną powołani przez wojewodę do 31 grudnia 2011 r. Kadencja Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych wynosi 6 lat. Więcej informacji, w tym szczegółowe wymagania dotyczące kandydatów, znajdują się na stronie
www.mazowieckie.pl w zakładce Zdrowie.