Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Pierwsze decyzje abolicyjne w województwie mazowieckim

ts, Ivetta Biały 2012-02-16 14:08:00

40 pozytywnych decyzji wydał wojewoda mazowiecki cudzoziemcom, którzy złożyli wnioski o abolicję. Odtąd mogą m.in. ubiegać się o legalne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez dodatkowego zezwolenia. Na Mazowszu złożono 78% wszystkich wniosków abolicyjnych w Polsce.

Po upływie 2 - letniego czasu ważności decyzji abolicyjnej, cudzoziemcy będą mogli skorzystać ze zwykłego trybu legalizacji pobytu. Osoby, które otrzymały negatywną decyzję, mogą odwołać się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców (dziś wydano jedną). 20 osób otrzymało zawiadomienie o przedłużeniu postępowania z powodu np. konieczności złożenia dodatkowych wyjaśnień. W sumie wojewoda mazowiecki wydał dziś 61 decyzji.

Od dziś wydajemy decyzje, ale czekamy też na następne wnioski. W naszym województwie złożono ich w ciągu półtora miesiąca już 2373 - powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Najwięcej wniosków - 1014 - złożyli Wietnamczycy. Wpłynęły także 602 podania od obywateli Ukrainy i 261 obywateli Armenii. Ogółem o abolicję wystąpili obywatele 44 państw i 3 osoby bez obywatelstwa. Cudzoziemcy, którzy złożyli wnioski, do czasu wydania ostatecznej decyzji przebywają w Polsce legalnie.

Ustawa abolicyjna obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. Obejmuje osoby, które przebywają w Polsce nielegalnie i nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 r. Cudzoziemcy, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy, i wobec których orzeczono o wydaleniu z terytorium RP skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich pobyt jest nieprzerwany od 1 stycznia 2010 r. Abolicja obejmie także wszystkich, wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy.

Cudzoziemcy przebywający na terenie województwa mazowieckiego zainteresowani zalegalizowaniem swojego pobytu w Polsce w trybie abolicji, mogą do 2 lipca 2012 r. wystąpić z wnioskiem do wojewody mazowieckiego. Szczegółowe informacje na temat procedury, w tym o miejscach składania wniosków i niezbędnych dokumentach znajdują się na stronie internetowej
www.mazowieckie.pl   pod banerem "Abolicja dla cudzoziemców". Urząd do Spraw Cudzoziemców uruchomił specjalny portal internetowy www.abolicja.gov.pl   oraz telefon informacyjny: 22 601 75 25.

Wszelkie te informacje pozwalają z optymizmem patrzeć na dalszy rozwój sytuacji, ale przede wszystkim wskazują, że abolicja została przygotowana prawidłowo, a jej warunki i sposób realizacji odpowiadają potrzebom cudzoziemców - powiedział Rafał Rogala, Szef Urzędu do Spraw Cudziemców.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych