Gości, nominowanych i ich rodziny powitał gospodarz imprezy starosta Waldemar Trelka. Statuetki i dyplomy honorowe wręczali m. in. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan, poseł na Sejm RP, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski, Poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk, posłowie na Sejm RP Anna Kwiecień i Andrzej Kosztowniak oraz Kapituła Konkursowa na czele z jej przewodniczącym starostą.
Współzawodnictwo tradycyjnie odbyło się w pięciu kategoriach: Mała Firma Roku (zatrudniająca mniej niż 30 pracowników), Firma Roku (zatrudniająca 30 i więcej pracowników), Produkt Roku, Małe Gospodarstwo Rolne (powierzchnia mniej niż 20 ha) oraz Gospodarstwo Rolne (powierzchnia 20 ha i powyżej). Kandydatów do poszczególnych kategorii zgłaszać mogli burmistrzowie i wójtowie, organizacje reprezentujące przedsiębiorców i rolników, a także firmy bądź rolnicy w swoim własnym imieniu. Nadzór nad przebiegiem konkursu sprawowała kapituła, na czele ze starostą Waldemarem Trelką.
Statuetkę Perła Powiatu w kategorii Firma Roku 2018 otrzymała firma IREKS PROKOPOWICZ Sp. z o. o. z Milejowic w gminie Zakrzew. Środki wypiekowe produkowane przez IREKS GmbH pojawiły się na polskim rynku w 1991 roku. Jako jedne z pierwszych, wprowadziły istotne zmiany w technologii produkcji pieczywa, a pionierem tych działań był Zbigniew Prokopowicz. Obecnie firma rozwija produkcję lodów oraz uruchomiła laboratorium i mieszalnię ziaren. Prowadzą także doradztwo technologiczne. Zatrudniają 20 technologów piekarnictwa i cukiernictwa, którzy służą fachową pomocą klientom.
Do miana Perły Roku 2018 w kategorii Mała Firma Roku nominowano sześciu kandydatów. Zwyciężyła firma DOORsystem sp. j. Szczepan Szwarczewski i Wspólnicy z Milejowic w gm. Zakrzew. Jest to prężnie rozwijający się producent drzwi zewnętrznych, metalowych, drewnianych oraz wewnętrznych. Prowadzi hurtową dystrybucję drzwi wiodących marek na terenie ośmiu województw. Firma posiada własne zaplecze biurowo- magazynowe wraz z flotą samochodów dostawczych. Dzięki własnemu serwisowi, klienci mogą liczyć na szybką reakcję przy każdym zgłoszeniu. Pozostali nominowani to: Firma „P i M” Marlena Zawodnik z Gozdu, TRANSPORT I SPEDYCJA Zbigniew Adamczyk z Jastrzębi, Firma MAGTRANS s.c. Magdalena i Jarosław Kapusta z Wolanowa oraz Fizjo- Med Karolina Winiarczyk-Wołczyńska z Iłży.
W kategorii Gospodarstwo Rolne „Perłą Powiatu” uhonorowany został Jan Pluta z Kozinek w gminie Zakrzew, który specjalizuje się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Specjalizujące się głównie w uprawie zbóż, roślin strączkowych i hodowli trzody chlewnej w systemie bezściółkowym, żywiona własną mieszanką. Pan Jan jest nowoczesnym gospodarzem, dbającym nie tylko o jakość swoich produktów, ale także o środowisko ograniczając nawozy i opryski. Zajmuje się także dystrybucją materiału siewnego i dla zwierząt oraz prowadzi również usługi transportowe głównie na terenie Niemiec. Wśród nominowanych znalazły się jeszcze dwa gospodarstwa: Sławomir Ginał z Prędocina w gminie Iłża specjalizujący się w produkcji roślinnej oraz Łukasz Jaworski z Bogusławic w gminie Skaryszew zajmujący się produkcją roślinną i mleka.
„Perłę Powiatu” w kategorii Małe Gospodarstwo Rolne Kapituła przyznała Annie i Antoniemu Kołodziejczykom z Dęby w gminie Przytyk, specjalizującym się w produkcji roślinnej i zwierzęcej, głównie w uprawie papryki pod osłonami. Stosują przyjazną dla środowiska technikę uprawy roślin o nazwie efektywne organizmy, bazującą na preparatach zawierających pożyteczne mikroorganizmy. Kapituła w tej kategorii nominowała również: Łukasza Pawlikowskiego z Kłonowa w gminie Gózd zajmującego się produkcją roślinną, mleka i hodowlą bydła mięsnego, Tomasza Dębca z Koloni Seredzice w gminie Iłża produkującego rośliny i warzywa, Anetę i Tomasza Bieńków z Woli Goryńskiej w gminie Jastrzębia specjalizujących się w produkcji roślinnej, mleka i hodowli bydła mięsnego oraz Mariusza Fryszkowskiego z Gębarzowa w gminie Skaryszew – produkcja roślinna w tym: sadownictwo, kwiaciarstwo, warzywnictwo i szkółkarstwo.
Spośród pięciu nominowanych produktów najwyżej oceniono „BETONOWĄ DESKĘ TARASOWĄ” firmy „BETON-PLUS” Sp. z o.o. z Owadowa w gminie Jastrzębia. Pozostałe produkty nominowane to: „MLEKO SUROWE NIEPASTERYZOWANE Z MLEKOMATU” Gospodarstwa rolnego Sławomira i Moniki Szczęsnych z Ludwikowa w gminie Jedlińsk, „MIÓD NEKTAROWY FACELIOWY” Pasieki Stanisława i Agnieszki Komorowskich z Czarnego Ługu w gminie Jedlińsk, „SÓJKA Z UGOTOWANYMI BURAKAMI CUKROWYMI WYMIESZANYMI Z UGOTOWANĄ KASZĄ JAGLANĄ” Koła Gospodyń Wiejskich „Płaskowskie raki” z Płaskowa w gminie Jedlińsk oraz „BORÓWKA AMERYKAŃSKA UPRAWIANA NA OWOC” Firmy Przemysłowo – Handlowo – Usługowej „Skarby Ogrodu” ze Skaryszewa.
Kapituła przyznała także nagrodę specjalną, którą otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich „Płaskowskie raki” wieś Płasków w gminie Jedlińsk za popularyzację dziedzictwa kulturowego, aktywizowanie lokalnej społeczności, kultywowanie regionalnych tradycji oraz integrację mieszkańców wsi.
O wyjątkowy klimat tegorocznej imprezy zadbali nie tylko licznie przybyli goście, Zespół Ludowy „Skaryszewiacy”, ale również gwiazda wieczoru Ryszard Rynkowski.
Starostwo Powiatowe w Radomiu