Piątek 22 listopada
Cecylii, Marka, Maura
RADOM aktualna pogoda

Patroni 2021 r. na Mazowszu

dm, mazovia.pl 2021-01-08 10:10:00

Rok 2021 będzie „Rokiem Cypriana Kamila Norwida w 200. rocznicę urodzin poety oraz Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego – autora „Konstytucji dla Europy” w 190. rocznicę jej wydania”. Tak Sejmik Województwa Mazowieckiego postanowił upamiętnić wielkiego poetę i prozaika oraz podkreślić jego związek z Mazowszem, a także przypomnieć zasługi jednego z prekursorów wspólnej Europy.

Wojciech Bogumił Jastrzębowski

Sejmik województwa, począwszy od 2012 r. wybiera patrona na dany rok kalendarzowy, a od 2016 r. upamiętnia także wydarzenia o szczególnym znaczeniu dla kultury, turystyki, sportu, gospodarki lub życia społecznego naszego regionu. Jak zaznacza marszałek Adam Struzik to bardzo cenna inicjatywa, która ma na celu upowszechnianie wiedzy o regionie, edukację, kształtowanie tożsamości i świadomości lokalnej.

Sylwetki

Cyprian Kamil Norwid, ur. 24 września 1821 r. w Laskowie-Głuchach, wielki poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Jeden z naj­wszech­stron­niej­szych pol­skich ar­ty­stów, uznawany często za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Za życia Norwida ukazała się jedynie nieznaczna część jego twórczości, dlatego wielu historyków uważa go za twórcę, który istotnie wyprzedził swoją epokę.

Wojciech Bogumił Jastrzębowski – autor pierwszej w historii wizjonerskiej konstytucji dla Europy pod nazwą „Traktat o wiecznym przymierzu między narodami ucywilizowanymi – Konstytucja dla Europy” wydanej 190 lat temu. Przyrodnik, pedagog i krajoznawca, profesor botaniki, fizyki, zoologii i ogrodnictwa. Prekursor resocjalizacji i społecznik. Zasłynął swoim bogatym dorobkiem nie tylko na Mazowszu, ale również daleko poza jego granicami. Jest znany, m.in. jako twórca i konstruktor kompasu polskiego (gnomografu) – urządzenia do budowy zegarów słonecznych (był m. in. autorem zegara słonecznego w warszawskich Łazienkach, na jego tarczy Jastrzębowski zostawił swoje inicjały oraz datę wykonania czasomierza) czy też ergonomii jako nauki oraz opisu klimatu Warszawy. Pozostawił po sobie spuściznę naukową w postaci wielu publikacji z obszaru botaniki, rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska.

Więcej o postaci Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego przeczytamy w artykule „Ojciec zjednoczonej Europy” (pismo "Mazowsze serce Polski, wydanie 12/2020).

Wydarzenia

Dla upamiętnienia postaci, ustanowionych przez Sejmik Województwa Mazowieckiego patronami roku 2021 na Mazowszu, zostały zaplanowane różnorodne przedsięwzięcia kulturalne przy współpracy z instytucjami, które zarekomendowały wyżej wymienione kandydatury.

Do włączenia się w obchody „Roku Cypriana Kamila Norwida w 200. rocznicę urodzin poety oraz Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego – autora „Konstytucji dla Europy” w 190. rocznicę jej wydania” zapraszamy także inne organizacje związane z patronującymi postaciami. Ciekawe inicjatywy postaramy się wesprzeć materiałami promocyjnymi lub w innej możliwej do realizacji formie. Szczegółowe informacje pod nr. tel. (22) 59 79 548.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych