Kontynuacja działań
Na poprzednim posiedzeniu radni omówili sytuację służby zdrowia na Mazowszu, zapoznali się ze szczegółami wsparcia placówek medycznych przez samorząd województwa. Gośćmi sesji byli dyrektorzy szpitali, którzy poinformowali o sytuacji w swoich jednostkach, w szczególności o problemach z ciągłością pracy personelu medycznego. W związku z tym, że główny ciężar odpowiedzialności w walce z pandemią spoczywa na administracji rządowej radni województwa zwrócili się z prośbą o jak najszybszą dyskusję z udziałem wojewody mazowieckiego. Czwartkowa sesja odbyła się po kolejnym tygodniu znacznego wzrostu liczby zakażonych osób i liczby zgonów oraz decyzji rządu o nowych obostrzeniach mających na celu zahamowanie pandemii.
– Sytuacja jest napięta. Trwa wyścig z czasem. Na Mazowszu powstają szpitale tymczasowe. W Warszawie na Stadionie Narodowym i hali EXPO oraz w miastach subregionalnych – Płocku, Radomiu, Siedlcach i Ostrołęce. Szpitale zbudują spółki rządowe. Ciągle mierzymy się z brakiem kadry medycznej, sprzętu i środków ochrony osobistej. Niezbędna jest silna i stabilna współpraca między rządem a samorządami – mówi marszałek Adam Struzik.
Działania wojewody
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł przedstawił informacje o swoich działaniach w ostatnich miesiącach, których priorytetem było wydzielenie łóżek w szpitalach na Covid-19. Łączna liczba takich łóżek wyniosła 4 listopada br. 2893, w tym 212 łóżek respiratorowych. Planowane jest utworzenie dodatkowych 1000 łóżek covidowych. Wojewoda poinformował także, że w trakcie uruchamiania są szpitale tymczasowe na Stadionie Narodowym (pod nadzorem CSK MSWiA) i Expo (nadzór WIM). Administracja rządowa wsparła także mazowieckie placówki medyczne sprzętem z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych i finansowanym z budżetu państwa (m.in. respiratory, kardiomonitory i pulsoksymetry) oraz środkami ochrony indywidulanej dla personelu medycznego. Na Mazowszu zostaną zbudowane przez spółki skarbu państwa dodatkowo cztery szpitale tymczasowe w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce i Radomiu. Stanowisko wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego zostanie przeniesione do tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym, i ma to usprawnić koordynację przewozu pacjentów. Wojewoda zaakcentował bardzo dobrą współpracę z samorządem, m.in. w zakresie podziału środków z UE
– Mogę tylko pogratulować i podziękować, że ogromna ilość środków i sprzętu trafiła do szpitali – podkeślił wojewoda, zwracając się do radnych województwa.
Sejmik zapoznał się także z informacją Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie o warunkach finansowania i kontraktacji placówek medycznych w związku z pandemią.
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podkreślił znaczenie ścisłej współpracy rządu i samorządu w walce z epidemią i jej skutkami. Zwrócił też uwagę, że absolutnym priorytetem dla wszystkich musi być zapewnienie wydolności systemu ochrony zdrowia. Radni w dyskusji wskazywali na konieczność powszechnego testowania personelu medycznego oraz utrzymanie działalności szpitali w leczeniu chorób innych niż związane z Covid-19, trudnej sytuacji kadrowej w sanepidach, wsparciu szpital przez studentów uczelni medycznych. Radni wyrazili potrzebę kontynuacji różnych programów wsparcia dla gospodarki, w szczególności ze środków Unii Europejskiej. Zarząd Województwa podjął decyzję o zwiększeniu projektu unijnego do walki z Covid-19 o dodatkowe 100 mln zł. Marszałek ocenił, że nie ma dla samorządu ważniejszej sprawy niż ochrona zdrowia i życia obywateli i kierowane są na ten cel wszystkie możliwe środki. Samorząd województwa ściśle współpracuje z innymi samorządami, na poziomie powiatów, miast i gmin.
Przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski ocenił, że sytuacja w służbie zdrowia jest nadzwyczajnie trudna i wymaga radykalnych środków, aby nie załamał się cały system opieki zdrowotnej.
Radni w wielu głosach wyrażali podziękowanie w związku z ofiarnością i zaangażowaniem, lekarzy, pielęgniarek, pielęgniarzy i ratowników medycznych oraz poparli konieczność wypłacenia dodatkowych świadczeń dla wszystkich walczących z pandemią. Na kolejnych sesjach sejmik będzie wracał do tych kwestii, w szczególności do realizacji wniosków z poprzednich dyskusji, dodatkowego finansowania oraz współpracy z wojewodą, jego służbami i Narodowym Funduszem Zdrowia.