Oddanie dla zwiedzających nowych przestrzeni muzealnych zaadaptowanych w pomieszczeniach zwolnionych przez pracowników merytorycznych jest przełomowym momentem w dziejach szydłowieckiego Muzeum. Budowa nowej siedziby Muzeum przy ul. Kąpielowej 8 pozwoliła "uwolnić" cenne, zabytkowe przestrzenie zajmowane uprzednio przez magazyny i pracowników administracyjnych.
Pierwsze trzy komnaty zaadaptowano już na cele wystawiennicze - tak by mogły służyć jako miejsce zupełnie nowej części ekspozycji Muzeum. Nowa ekspozycja charakteryzować się będzie prezentacją nietypowych w formie i detalu muzycznych artefaktów w bogatej narracji i urodzie estetyki historycznych wnętrz. Na zwiedzających czekać będzie także odrębna przestrzeń "doświadczana dźwięku", w której będzie można poczuć się muzykiem, dyrygentem i kompozytorem... Długo wyczekiwane otwarcie i udostępnienie wystawy dla zwiedzających nastąpi 5 grudnia 2019 roku.
Muzycznym uświetnieniem wieczoru będzie występ zespołu "Camerata Cracovia". Jest on jednym z najdłużej działających zespołów muzyki dawnej związanych z Krakowem. Powstał w 1987 roku jako formacja założona przez lutnistę Ireneusza Trybulca. Wykonuje muzykę renesansu i baroku na dawnych instrumentach. Istotną pozycję w programach zespołu stanowi mało znana i niepublikowana dawna muzyka polska oraz muzyka innych krajów słowiańskich z tego okresu, a także twórczość dokumentująca powiązania w tej dziedzinie między Polską i różnymi krajami Europy. Zespół występował w całej niemal Europie i nagrał szereg płyt oraz kilka programów telewizyjnych. Współpracował z aktorami, m.in. z Jerzym Trelą, Anną Dymną, Edwardem Lubaszenko, Krzysztofem Globiszem, Jerzym Zelnikiem i Olgierdem Łukaszewiczem, łącząc na koncertach dawną poezję i muzykę.
Serdecznie zapraszamy od 5 grudnia do odwiedzania nowej wystawy stałej pt. "Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa" w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.